Expo riva 2020


Rómovia predvádzali pre Vivienne Westwoodovú 

Britská módna návrhárka zvučného mena - Vivienne Westwoodová prišla opäť s netradičným nápadom. Modelmi jej novej mužskej kolekcie pre rok 2009 boli mimoriadne drsne vyzerajúci muži rómskeho pôvodu. Prehliadka bola v Miláne.

Na rozdiel od bežných modelov, ktorí sú známi klasickou krásou, útlymi ramenami, štíhlou postavou a jemnými črtami tváre, Westwoodovej modeli boli „pravými mužmi".

Vyzerali síce drsne, chlpato a neohrabane, ale mali svoj štýl. Provokatívne pôsobili najmä ich žiarivé úsmevy, keď im boli vidno zlaté zuby. Oblečené mali boxerky, tričká so sloganmi, na krku zlaté medailóny a reťaze.

Návrhárka takto chcela upozorniť na diskrimináciu Rómov v Taliansku. Taliani sa totiž v poslednom období viackrát dopustili atakov proti rómskym prisťahovalcom, ktorých obviňujú zo zvýšenia kriminality v krajine. A tak ako každá prehliadka madam Westwoodovej, aj táto mala svoje poslanie - išlo o myšlienku kultúrnej tolerancie.

Westwoodová, známa tiež ako bojovníčka za ľudské práva, pobúrila prehliadkou miestnych politikov. Medzi kritikmi bol aj člen milánskej rady Tiziano Maiolo. Podľa neho má návrhárka „romantickú predstavu o živote Rómov, ktorá sa nezhoduje s realitou a je sto rokov stará. Keď bude chcieť, vezmem ju na výlet do kočovného tábora. Tí ľudia nechcú pracovať. Žijú z krádeží a nerešpektujú zákony", vyjadril sa Maiolo pre noviny Telegraph.  

Vivienne Westwoodová pre portál FashionFM povedala, že tým len chcela prinútiť ľudí zamyslieť sa nad spoločenskou etikou a zahodiť predsudky.

 

MaJe, zdroj thestar.com 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly