Flash


Dámska konfekcia na jar a leto 2009 

Nové dĺžky a jasné farby

 

Jar a leto 2009, ak ide o trendy strihov a tvarovanie odevov, neprináša žiadne prevratné zmeny. Plynule nadväzuje na trendy jari a leta 2008, ktoré ďalej rozvíja. A tak sa aj v budúcom lete budeme stretávať s príjemnými ružovými a fialkovými tónmi, nebude chýbať sivá a ďalšie neutrálne tóny.

Novinkou je skutočne veľký nástup výrazných farieb a hneď v troch zaujímavých farebných skupinách. Najvýraznejšia a najnovšia je skupina technických farieb. Nachádzajú sa tu jasné primárne tóny, červená, žltá, zelená a modrá. Ďalšie dve skupiny prinášajú tóny inšpirované prírodou, jasné ožiarenie slnkom a naopak, temnú verziu tropickej džungle alebo skleníka. Samozrejme, že nechýba biela a čierna, či samostatne alebo vo vzájomnej kombinácii, alebo ako doplnok všetkých farebných skupín. Novinkou je práve použitie výrazných farieb alebo ich kombinácií na väčších plochách.

Materiály na jar/leto 2009 sú charakteristické svojím moderným a jemným vzhľadom a tiež precíznym a dokonalým remeselným spracovaním. Zreteľný je zvyšujúci sa záujem o exkluzívny tovar európskeho pôvodu, v perfektnej kvalite, a to nielen v zákazkovej tvorbe, ale aj v masovejšej produkcii. Dotyk exkluzivity nachádzame tiež v spracovaní odevov a samozrejme na všetkých detailoch vrátane vnútorného vyhotovenia. Veľmi zaujímavé je kombinovanie umeleckých prostriedkov a šokujúcich detailov tak v návrhoch vzorov materiálov, ako aj v strihovom riešení a spracovaní.

Najvýraznejšia zmena oproti letu 2008 je predĺženie dĺžok sukní a sák. Minidĺžka zostáva, ale veľmi často ju nahrádza dĺžka okolo kolien, pod kolená, trištvrťová dĺžka pod lýtko a avantgardná dĺžka od členkov až po zem. Ďalším výrazným prvkom je zvýraznenie a zvýšenie pásu pri sukniach a nohaviciach , ako aj pri riešení jednodielnych šiat alebo pri predĺžených sakách. Rafinované strihové riešenia a asymetrie sa stávajú samozrejmosťou.

V trendových témach Snívanie o prírodeŽivot v prírode sa stretávame so skupinou skleníkových aj slnečných farieb, vzormi vychádzajúcimi z prírody, so štetcom maľovanými kvetinami a ďalšími variantmi vzorov zvieracích koží. Nechýbajú, samozrejme, ani etnické prvky. Prvky prírody a etnika sa uplatňujú najmä pri doplnkoch.

Trend zväčšovania v roku 2009 vrcholí, a tak ovplyvní nielen vzory, ale aj doplnky. Z odevných dielov v tomto okruhu najčastejšie nachádzame dlhé rozviate alebo balónové sukne, zavinovacie alebo asymetricky riešené. Blúzky, ktoré sú širšie a voľnejšie, sa začínajú znova vrstviť, spútané sú však širokými pásmi. Kabátiky majú veľakrát prvky štýlu safari.

Dlho avizovaný Návrat dámy na jar a v lete 2009 skutočne príde. Mnoho návrhárov a výrobcov stavilo na túto líniu a vypočuli si hlasy všetkých žien, ktoré nechcú stále vyzerať tak, ako keby sa chystali na výlet alebo na nejakú športovú akciu.

Elegantný štýl štyridsiatych a päťdesiatych rokov minulého storočia v chápaní 21. storočia  znamená nové materiály, nové technológie, nové proporcie. Zostáva však to najdôležitejšie, elegancia, nonšalantnosť a žena v popredí nosiaca módu, ktorá jej lichotí a dovoľuje jej byť skutočnou dámou. Súvisí s tým dĺžka sukní okolo kolien, ľahko priliehavé tvarovanie odevov a voľnejšia šírka v horných častiach odevov. Hitom tohto štýlu sa stali šaty v tých najrozmanitejších vyhotoveniach, od prepínacích a zavinovacích až po elegantné, jedno aj dvojdielne komplety.

Saká sa predlžujú a rozširujú v ramennej partii, znova sa vracia dvojradové zapínanie. Veľmi úspešnou alternatívou sukní sú stále nohavice vo všetkých dĺžkach a šírkach. Nohavicový kostým s mestskými bermudami v dĺžke okolo kolien je ďalším hitom leta 2009.

Farebnosť elegantnej módy žičí neutrálnym farbám, aj keď sa nezrieka ani tých výraznejších. Používa ich však s citom a noblesou charakteristickou pre štýl Návrat dámy.

Odevné trendy pre európsku konfekciu na jar/leto 2009 znamenajú ďalší krok k oddeleniu dizajnérskej módy od módy tržníc. Vtip a premyslenosť návrhov, rafinovanosť a exkluzivitu materiálov, strihovú dokonalosť a precízne spracovanie nemôže žiadna masová výroba privážaná v kontajneroch nikdy napodobniť!

 

Nina Provaan Smetanová
Foto archív redakcie a Igedo Company /Tillmann - Anja Gockel

 

ApanageApanageApanageApanageApanageKapaluaKapaluakapaluaKapaluaKapaluaKirstenKirstenKirstenKirstenKirstenPierreCardinPierreCardinRoesslerRösslerT. OnofriT. OnofriT. OnofriT. OnofriT. OnofriAnja_GockelKapaluaRosslerTristano OnofriKapaluaKapaluaApanageRosslerKirstenApanageKapaluaTristano OnofriApanage

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly