Flash


Pánske spoločenské oblečenie na rok 2009 

Na oslavu života

 

Sú národy, ktoré celý život čosi oslavujú – narodenie, svadbu, pohreb, slnovraty, rôznych svätých. Každý deň majú čo oslavovať. Sú to šťastní ľudia. Uvoľnia sa, popustia uzdu emóciám, nemajú komunikačné zábrany pri zoznamovaní sa, zasnubujú sa, ženia, milujú svojich potomkov a ctia svojich predkov. A na svoje súkromné aj oficiálne slávnosti sa mimoriadne obliekajú. Napokon, slávnostne obliecť sa musí z času na čas každý z nás.

Trendy pánskych slávnostných odevov kopírujú súčasné odevné formy a rozširujú ich o oficiálnu klasiku aj o neošúchané novotvary. Módnou formou klasického obleku bude

veľmi štíhla silueta saka aj nohavíc. Sako sa bude vyznačovať mierne zvýraznenou partiou ramien a pomerne úzkymi predĺženými chlopňami, často zakončenými výraznou alebo pravouhlou špičkou. Tie celkom nové saká sa už pohrávajú so širšími chlopňami a vďaka nim sa tu bude vynímať napríklad ozdobný kvet. Zapínanie saka na jeden, dva a tri gombíky je súčasným ustáleným pravidlom. Napriek svojej príznačnej pohodlnosti pôsobí niekedy

zapnuté sako tak, ako keby jeho nositeľ o kúsoček prerástol zakúpenú veľkosť.

Nohavice budú štíhleho a rovného strihu, môžu však byť v dolnej partii

predĺženej nohavice aj nápadne zúžené. Tieto typy budú patriť skôr dizajnovo vyhranenej móde ako neoklasike. Dvojradové saká budú mať na slávnostné účely veľké opodstatnenie. Patria ku skalnej tradícii, ktorá sa po špirále módneho vývoja vracia do pánskych šatníkov v najrôznejších modifikáciách v novej podobe. Na naše výnimočné príležitosti budú mať dĺžku pod bokmi a nižšie.

Vesta je vítaným doplnkom slávnostného obleku. Bude z toho istého materiálu ako sako alebo

z tkaniny, ktorá s ním košeľou či viazankou tvorí jednotný celok. Často bude kompozíciou  rôznych modifikácií tkaných či tlačených vzorov a lesklých efektov.

Košele sa na slávnosti vrátili vo svojich snehobielych variáciách. Biela je módnym a zároveň skvostným prvkom pre klasiku, ako aj pre avantgardu, kde sa uplatní aj veľmi ležérna rozhalenka, alebo naopak ozdobné zámiky, čipkové vsadenia či stojatý golierik. Kontrasty čiernej a bielej budú veľmi módne a slušivé. Nie sú však jediným farebným variantom. Oblek môže využiť širšiu škálu farieb, najmä na letné obdobie - smotanovú, svetlosivú, béžovú, tmavomodrú, koksovú a vínovú. Pre košele je pripravená celá pastelová paleta aj tmavé ušľachtilé tóny s hodvábnym leskom. Lesk je jedným z dôležitých ozdobných prvkov slávnostných odevov a často sa bude využívať v neošúchaných vzorových námetoch typu lesk-mat. Ďalším ozdobným efektom bude jemný prúžok tón v tóne, bude mať však svoje módne opodstatnenie aj v kontraste.

Viazanky budú ozdobné aj jednoduché. Môžu byť široké, so zvláštnym viazaním uzlov, alebo hladké a úzke, a to najmä pri oblekoch určených mladým mužom. Celý komplet bude vždy tvoriť jednotný celok aj s ďalšími doplnkami. Novodobé kreácie odevného dizajnu sa pohrajú s tvarmi, farbami a tiež s ľudskou toleranciou a odvahou nositeľa. Často sú odevnými originálmi s folklórnou inšpiráciou či víziou budúcnosti. Snažia sa posunúť odev, aj ten slávnostný, do nových dimenzií. A to je dobre.

Nemôžeme nespomenúť odevy predpísané protokolmi - smokingy, žakety a fraky, ktoré patria k slávnostným typom a majú stále svoje opodstatnené miesto v spoločenskom oblečení. Je to kapitola stálych tradícií bez výrazných zmien tvaru, kam zmena prichádza skôr vo výbere farby a doplnkov. Slávnostne oblečenému mužovi chýba už iba krásny doplnok - dáma.

 

D Club Praha, foto archív autorky a redakcie, Biel Sol (Dielmar)

 

Carlo PignatelliCarlo PignatelliSartoreGianfrancoErmengildo ZegnaPaoliniGianni VersaceGianni VersaceGianni VersacePierre GardinJoopDielmarDielmar

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly