Flash


Kľukatá cesta k úspechu 

Nie je to príbeh  o dievčatku, ktorého záľuba v šití a navrhovaní šiat pre bábiky prirodzene prerástla do túžby stať sa módnou návrhárkou. Grécka dizajnérka Liana Camba, aj keď sa o módu vždy zaujímala, mala v mladosti iné plány. Najprv vyštudovala ekonomiku a manažment a jej prvým zamestnávateľom sa stala spoločnosť Britskí lodiari. Po ôsmich rokoch úspešného pôsobenia v obchodnej sfére sa rozhodla pre radikálnu zmenu vo svojom živote a otvorila si vlastný módny butik.

Rozhodla sa správne, veď  hneď jej prvé návrhy svadobných šiat a kolekcií prêt-à-porter slávili úspech, čo jej  umožnilo v krátkom čase otvoriť butik v Kolonaki, najlukratívnejšej obchodnej štvrti Atén a potom v Solúne a Glyfade. V súčasnosti Liana Camba spolupracuje s módnym domom Lapin a spoločnosťou EL.V.E. a svoje kolekcie distribuuje nielen v Grécku, ale i na Cypre. Dvakrát ročne sa zúčastňuje prestížnej prezentácie módy Fashion week v Aténach a po druhýkrát ju zvolili za členku predstavenstva Gréckej asociácie módnych návrhárov. Liana Camba je aktívna aj ako autorka článkov v rôznych medzinárodných časopisoch, kde prezentuje grécku módu. V živote sa riadi mottom: „Čokoľvek robím, robím to s láskou."

 

Na otázky nám odpovedala Liana prostredníctvom prvého tajomníka obchodného oddelenia slovenského zastupiteľstva v Grécku Milana Staňa.

Čo robí Grécka asociácia,  aby sa grécka móda presadila v európskej konkurencii ? 

V posledných štyroch rokoch sa grécka módna tvorba dostáva do popredia, pričom v minulosti by sa dalo hovoriť len o snahe jednotlivcov. Prostredníctvom Gréckej asociácie módnych návrhárov sa snažíme o zviditeľnenie gréckej módnej tvorby, najmä publikačnou činnosťou (s prioritným využívaním francúzskych žurnalistov), účasťou na módnych prehliadkach v mekkách módy a spoluprácou na  rozhodujúcich misiách v zahraničí.

Akej skupine zákazníkov je určená vaša móda?

Mojím cieľom je uspokojiť potreby všetkých  moderných žien, bez ohľadu na vek a typ postavy, pričom sa zameriavam najmä na prêt-à-porter, svadobné šaty a módne doplnky. Pôvodne exkluzívne kolekcie určené pre strednú a vyššiu vrstvu som minulý rok doplnila aj o kolekciu športového charakteru pod názvom SOMA. Inšpiroval ma duch veľkomesta a snažila som sa o skĺbenie jednoduchosti s prvkami glamouru.   

Poznáte tvorbu českých a slovenských módnych návrhárov? Ako ich hodnotíte?

Keďže som Slovenskú ani Českú republiku ešte nenavštívila, nemôžem hodnotiť tvorbu návrhárov, ktorú nepoznám. Určite sa pri návšteve vašich krajín chcem oboznámiť aj s módnymi tvorcami a prípadne nadviazať s nimi možnú spoluprácu, ako aj rozšíriť zväzovú spoluprácu módnych tvorcov medzi Gréckom a Slovenskom.

 

Sylvia Laczová
Foto archív návrhárky
camba_054.jpgcamba_100.jpgcamba_168.jpgcamba_181.jpgcamba_225.jpgcamba_351.jpgIMGA0952.jpg

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly