Počet odborníkov na trhu práce budú určovať zamestnávatelia
Podľa návrhu zákona o odbornom vzdelávaní a príprave by zamestnávatelia mali určovať druh a počet odborníkov na trhu práce. Od februára tohto roku sa uskutočnili pracovné stretnutia Ministerstva školstva SR s inštitúciami na rôznych úrovniach pri príprave nového zákona o odbornom vzdelávaní a príprave. Jeho cieľom je zapojiť zamestnávateľov do systému koordinácie odborného vzdelávania a prípravy na základe požiadaviek trhu práce.
Ing. Marián Galan z Ministerstva školstva SR (ďalej ministerstvo) hovorí: „Podľa tohto zákona by zamestnávatelia mali ministerstvu oznámiť základné požiadavky trhu práce a základnú požiadavku na kvalifikovanú silu, t. j. ako má byť absolvent pripravený na výkon povolania. Základné požiadavky trhu práce by zamestnávatelia mali špecifikovať v určitom časovom rozpätí, nemali by to teda byť aktuálne reakcie na momentálny stav, ale mali by sa odvíjať od dĺžky trvania učebných odborov. Vzdelávacie programy tvoríme my, samozrejme, môžeme ich pripravovať v spolupráci so zamestnávateľmi. Súčasťou zákona by mala byť aj podpora samotného procesu odborného vzdelávania a prípravy a napokon by zákon mal riešiť aj overovanie kvality vzdelávania a prípravy pri ukončení štúdia za spoluúčasti zástupcov trhu a práce. Zákon vytvára aj priestor na vstup súkromného investičného kapitálu do odborného vzdelávania."
Zamestnávatelia budú svoje požiadavky predkladať svojim zástupcom, t. j. stavovskej alebo profesijnej organizácii, v ktorej sa združujú. Tieto na ich základe spracujú plán potrieb trhu práce, ktorý postúpia samosprávnym krajom. Zo samosprávnych krajov poputujú do regiónov a odtiaľ na celoštátnu úroveň.
Zákon o odbornom vzdelávaní a príprave sa zaoberá aj poskytovaním určitých bonusov pre žiaka a zamestnávateľa pri praktickej príprave žiaka na budúce povolanie v súlade s
§ 53, odsek1 Zákonníka práce. „Zamestnávateľ okrem toho, že má kvalitne pripraveného zamestnanca, niektoré náklady vynaložené na vzdelanie žiaka si bude môcť uplatniť ako daňový výdavok a pre žiaka sa vytvára priestor na poskytovanie finančného a hmotného zabezpečenia od svojho budúceho zamestnávateľa," dodáva Marián Galan.
Po prerokovaní v Hospodárskej a sociálnej rade SR, v Legislatívnej rade vlády SR a vo vláde SR bude návrh zákona o odbornom vzdelávaní a príprave predložený na prerokovanie do Národnej rady SR a ak bude schválený, mal by platiť od 1. septembra 2009.
Darina Vitteková