Flash
styl august 2019


Otázniky nad vašimi hlavami 

Mám niečo robiť s registračnou pokladnicou po 31. 12. 2008Môžete mi prosím poradiť alebo povedať, na koho sa mám obrátiť?

I.L., Žilina

Je veľa typov registračných pokladníc a každá má svoj vlastný softvér. Preto Vám nemôžeme povedať, čo s tou Vašou treba robiť a nevedel by Vám to povedať ani priamo nezainteresovaný odborník. Treba sa jednoznačne obrátiť na predajcu, kde ste registračnú pokladnicu zakúpili. Jedine on Vám zodpovedne povie, či s ňou treba niečo robiť a čo.

Viem, že môžem odmietnuť platbu veľkými bankovkami za nákup malej hodnoty. Ako však mám určiť, či je hodnota nákupu malá, alebo nie?

Z.M., Michalovce

Pokladník, resp. ten, čo prijíma platbu, môže odmietnuť platbu bankovkou veľkej nominálnej hodnoty vtedy, ak štvornásobne prevyšuje cenu nákupu. To znamená, že ak si zákazníčka  vyberie tovar, napríklad spodnú bielizeň, v hodnote 15,66 eura (520 Sk), nemôže zaň platiť päťtisíckorunovou bankovkou.

 

Koupila sem si boty a až později doma sem si přečetla leták, který byl v krabici u bot doložen. Cituji: Zakoupili jste si vysoce módní obuv, která je určena pro krátkodobé nošení s omezenou životností. Výjimečného vzhledu obuvi je dosaženo porušením obvyklých konstrukčních zásad, použitím velmi neobvyklých materiálů a netypických výrobních technologií. Na vysoce módní obuv se nevztahují žádné požadavky (high fashion - viz.prEN ISOS 19952 - Footwear designed and manufactured with a limited expectancy with fashion appeal. Style is the most important parameter.) Hlavním parametrem je vzhled obuvi bez ohledu na délku životnosti." Chci jen dodat, že podle mého názorů na nich není nic super vysoce módního, jelikož jde o botasky, tedy správně sportovní obuv. Mám pocit, že prodejce se chce dostat prostě do kategorie módní obuvi kvůli zkrácení záruky, ale obávám se, že tam nejsou dané žádné parametry. Nebo se mýlím?

J.K., Třinec

O vyjadrenie sme poprosili Vlastu  Mayerovú z Českej obuvnickej a kožedělnej asociacie.

Termín ,vysoce módní obuv´ skutečně existuje a byl přejat z evropské normy ,Footwear - Vocabulary´(v ČR je to ČSN EN ISO 19952 - Obuv-slovník - 79 5601). Pod číslem 87 naleznete tuto definici. Osobně si myslím, že tato formulace opravdu umožňuje zneužití prodávajícím. Také já bych si asi pod pojmem vysoce módní obuví představovala např. dámskou obuv na vysokém podpatku z koziny nebo teletiny. Bohužel, evropská norma neuvádí nic bližšího o vzhledu či konstrukci obuvi. Skutečností je, že  třeba také obuv sportovního vzhledu může mít např. choulostivou podešev, která je určená pouze pro interiéry, případně i materiály svršku mohou mít specifické vlastnosti a omezenou životnost.  Bylo by nutné, abychom tuto obuv měli fyzicky k dispozici k jejímu celkovému posouzení.

Nicméně, platí informační povinnost pro prodávajícího a zákazník by měl být upozorněn na tyto specifické vlastnosti obuvi dříve, než-li obuv zakoupí. Zde došlo zcela zjevně k porušení informačních povinností a myslím si, že pokud jste obuv ještě nenosila, tak by jste měla trvat na odstoupení od kupní smlouvy a vrácení kupní ceny. Jestliže ale budete v obuvi chodit, přestože jste se seznámila až doma s obsahem letáku, pak je to již opravdu na Vaši riziko a soudní znalci nebudou moci obuv hodnotit a posuzovat  dle našich ČSN.

 Domnívám se, že do budoucna budeme asi muset nějakým způsobem stanovit atributy pro ,vysoce módní obuv´, a to v rámci celé EU. Asi by se všichni výrobci cítili uraženi, kdybychom řekli, že jejich obuv není módní. I obuv pro děti může mít módní vhled díky použitým vzorům materiálů nebo ozdobám a pod. Mělo by jít ale o hlavní účel použití obuvi:  interiérová, exteriérová obuv, domácí, vycházková obuv, společenská, sportovně rekreační obuv, pracovní obuv , zdravotní obuv atd."

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly