Český textilní a oděvní průmysl ve světle finanční krize
V říjnu vydal ATOK prohlášení k finanční krizi, která zasáhla také odevní a textilní průmysl. Současná finanční krize vyvolala v řadě sdělovacích prostředků širokou polemiku o osudu některých průmyslových odvětví. Pozornosti neunikl ani český textilní a oděvní průmysl.
Za uplynulých 15 let prošel celou řadou hlubokých změn, které se odehrály nejen v ČR, ale i na jeho nosných zahraničních trzích.
Prodělal privatizační proces, který mu ne ve všech případech prospěl. Dalším velkým problémem bylo úplné, téměř bezhlavé otevření vnitřního trhu asijské konkurenci. To vše za přispění a tichého souhlasu vlády a státní správy i přes neustálé upozorňování ze strany podnikatelské veřejnosti na neúnosnost tohoto stavu a na konkurenčně nerovné podmínky pro české podnikatelské subjekty. I s těmito nepříznivými okolnostmi se český textilní a oděvní průmysl stačil vyrovnat. V jeho organizaci a výrobkovém zaměření proběhla řada strukturálních změn. Velkou výhodou je i skutečnost, že máme dosud k dispozici stále fungující výzkumné ústavy, zázemí ve zkušenostech Technické univerzity v Liberci a v neposlední řadě i vazby na podobné instituce v rámci Evropské unie.
Český textilní a oděvní průmysl prodělává v současné době další etapu strukturálních změn. Nezaniká, ale opouští klasickou výrobu a přechází na výrobky s vyšší přidanou hodnotou, které mají uplatnění v dalších odvětvích, automobilovým průmyslem počínaje a zdravotnictvím konče. Růst jeho produktivity je založen na nových technologiích a tomu odpovídající výrobkové skladbě. Pro uskutečnění těchto změn potřebuje kvalitní a kvalifikované pracovníky na všech úrovních, kterým může zajistit perspektivní a zajímavou práci. Nezaměstná ovšem 120 000 lidí, jako tomu bylo v polovině 90. let . Pro novou výrobu nebude potřebovat některé staré provozy, a proto je v současné době zavírá. Neúměrný růst kurzu koruny a situace na světovém finančním trhu tento proces pouze urychlil.
ATOK, skrácené