Finančná kríza vplýva na Slovensko sprostredkovane
Recesia textilného a odevného priemyslu zasiahla všetky štáty EÚ, nevynímajúc ani Slovensko, kde tento trend výrazne nastúpil zhruba pred piatimi rokmi. Klesala produkcia, zamestnanosť, avšak produktivita práce dynamicky rástla. Príčiny boli identifikované tak na strane vonkajších, ako aj vnútorných faktorov.
Svetové trhy zasahuje ďalší problém-globálna finančná kríza, v niektorých prípadoch až príliš dramatizovaný. Obrátili sme sa preto na výkonného riaditeľa Asociácie textilného a odevného priemyslu SR Ing. Dušana Gajdúška, aby nám poskytol reálny pohľad na to, či finančná kríza má priamy dopad na textilný a odevný priemysel, alebo nie.
„Detailné analýzy dopadov finančnej krízy na naše odvetvie na báze zisťovaní v jednotlivých subjektoch sme dosiaľ nerealizovali. V súčasnosti pôsobia vplyvy finančnej krízy na naše odvetvie iba sprostredkovane a s podstatne nižšou intenzitou ako v najviac dotknutých odvetviach spracovateľského priemyslu (automobilový, elektrotechnický, strojársky, hutnícky priemysel),“ hovorí Gajdúšek.
Niektoré slovenské textilné podniky začali prepúšťať zamestnancov. Za príčinu sa však ani v tomto prípade nemôže označiť finančná kríza. „Ak má časť subjektov odvetvia existenčné problémy, je to skôr výsledok predchádzajúceho dlhodobého vývoja . V žiadnom prípade by som takéto prípady nespájal s finančnou krízou. Podstatne výraznejšie dopady finančnej krízy na odvetvie však reálne očakávame v priebehu II. štvrťroka 2009. Vo všeobecnosti sa očakávané spomalenie ekonomického rastu v krajinách eurozóny prejaví i na dopyte po textilných a odevných výrobkoch. Keďže podstatnú časť produkcie realizuje odvetvie na zahraničných trhoch, ovplyvní to jeho vývoz. Spomalenie ekonomického rastu i v slovenskej ekonomike môže v konečnom dôsledku smerovať k oslabeniu domáceho dopytu po produkcii odvetvia, resp. k posilneniu preferencií dopytu po lacnejších výrobkoch z dovozu. Rovnako tak sa reálne predpokladá i sťažený prístup k zdrojom financovania pre odvetvie, čo môže pribrzdiť mieru jeho investovania a rozvojové aktivity. Za dôležité však považujeme, aby sa takáto obozretnosť bánk nepremietla až do reštrikcií voči odvetviu.
Výsledkom naznačeného vývoja bude s určitosťou pokles produkcie a zamestnanosti v odvetví ako priamy dôsledok dopadov finančnej krízy. Kvantifikácia dopadov z takéhoto vývoja na produkciu a zamestnanosť v odvetví však v súčasnosti naráža na problém identifikácie intenzity prejavov globálnej finančnej krízy v roku 2009 a najmä celkovej dĺžky jej trvania,“ uzatvára Gajdúšek.
Sprac. dv