Flash
Expo Riva  november 2019


Pánske košele na jar a leto 2009 

Od klasiky po retro

 

Pánska košeľa ozdobou pánskeho šatníka

 

Pánska košeľa nestráca ani dnes nič zo svojho nezastupiteľného významu. Skôr naopak, prekonala všetky „krízy" a je plnohodnotnou súčasťou pánskeho oblečenia. Postupom času sa forma ustálila do dnešnej optimálnej podoby, ktorá mení módnosť farbou, vzorom a detailmi a ich prostredníctvom vytvára nové štýly. Dalo by sa bez zveličenia povedať, že košeľa je ozdobou pánskeho šatníka - je nositeľkou farby, čistoty a čiastočne aj štýlového výrazu.

A to je čo povedať, veď tento kus bavlnárskej tkaniny stojí hneď vedľa skvostných vlnárskych kvalít z najluxusnejších materiálov na saká a obleky či pletené vesty a pulóvre.

A to je práve ono - košele sú rovnocennou súčasťou odevu a zároveň tiež „bielizňou", ktorá znamená hygienu, čistotu a možnosť častej obmeny. Košele teda budú aj naďalej v trende, a to ako na „civilný" casual štýl, tak aj na šport a voľný čas, na nekonvenčnú módu aj vysokú spoločenskú udalosť.

 

Casual štýl

Strihová forma košele je ustálená na umiernených tvaroch. Silueta je štíhla, ale pohodlná, manžety, golier a podgolierová časť majú stredné dimenzie a nepútajú na seba zvýšenú pozornosť. Sedlo je zdvojené a zadný diel je doňho vsadený bez záhybu prípadne s malým záhybčekom či dvoma v zadnej časti. Košele majú hladké zapínanie, niekedy nevýrazné našité vrecko. Rukávy sú dostatočne dlhé s manžetou na jeden gombík - veď kto by to zapínal, že, páni! Golier má uzatvorené alebo široko otvorené špičky.

Hlavným materiálom na mestské košele je jemná česaná bavlna spracovaná v plátnových, keprových či kombinovaných väzbách do odľahčených kvalít často s nekrčivou úpravou. Zvyčajnými komponentmi do zmesí s bavlnou je hodváb a viskóza, ktoré sa môžu použiť aj samostatne, a to najmä hodváb. Menšia dávka syntetických vlákien má svoje opodstatnenie, niekde nechýba v minimálnom zastúpení ani podiel elastanov.

Ako sme už na začiatku povedali, košele veľmi často vnášajú farebnú zložku do celkového výrazu pánskej módy, ktorá farbou pri oblekoch a sakách veľmi nehýri. Môžu si dovoliť využiť pomerne širokú paletu jemných a sýtych, niekedy až veľmi živých tónov. Košeľa je nositeľkou nových farebných odtieňov, na ktorých sa tak trochu testuje ich budúca obľúbenosť. A tak sme svedkami fialových, zelených tyrkysových aj oranžových tónov, ktoré sa v pánskej móde objavujú spočiatku opatrne a postupne. Z módnej palety je potrebné vybrať čisto bielu, ktorou sa nikdy nič nepokazí, potom celú škálu lomených pastelov v inteligentnom ladení - svetlomodrá, zelenkavá, banánová, tyrkysová, oranžová, fialová, béžová, potom sivé, bronzové, hnedé, červené a modré odtiene, tie tmavé s troškou šanžánového efektu.

Zo vzorov víťazia prúžky - tón v tóne, v kontraste jemné aj výrazné farby v rôznych dimenziách a kombináciách. Drobné okenné kára a kocôčky doplní spolu s jednofarebnými typmi vzorový sortiment.

 

Šport a voľný čas

Dnes už historické športové výkony bývali tiež „košeľové". Lyžovalo sa napríklad vo flanelových košeliach a vtedy hrialo nielen víťazstvo, ale aj tá košeľa. Súčasný stav športových špecializácií s výkonmi na hranici ľudských možností a technickými dresmi už o košele veľmi nezavadí. Je tu však oddych, športovanie a pohyb v prírode len tak pre radosť a zdravie. Košeľa je vítaným funkčným a tiež módnym odevom, ktorý často nahradí aj sako či sveter. Navyše, v dnešnom uponáhľanom svete má veľa dôvodov na návraty do histórie. Retronálady svedčia značkám a tu sa košeliam bude naozaj dariť. Budú skôr v štíhlej, ale aj objemovej línii, keď sa s košeľou ráta ako s odevom na tričko, rolák či na ešte jednu košeľu. Košele sa často nosia nezastrčené do nohavíc, majú zaoblený kraj. Goliere sú skôr menšie, niekedy s prepínacou špičkou. Zapínanie je hladké, ale aj s légou, nechýba našité vrecko, lepšie dve, niekedy s prepínacími príklopkami. Rukávy majú manžetu a nosia sa často vyhrnuté - aj v zime.

Retrovzhľad vytvárajú bavlnené ľahké aj ťažšie kvality, niekedy s vlasovou úpravou, tradičný vzor kára a kociek aj glenčekov v sýtych aj výrazných farebných kombináciách a tiež umelo vytvorené opotrebovanie. Ďalej aj drobné detaily vo forme kombinácií rôznych vzorov a dimenzií, štylizovaný patchwork do podloženia manžiet, spodného goliera či sedla. Výrazné prešívanie športový vzhľad tak ešte umocní, takisto ako výšivky klubového označenia či nenápadne umiestnená značka výrobcu. Kvalita tu hrá veľkú úlohu.

 

Odevný dizajn

Odevní tvorcovia a následne výrobcovia budú pamätať aj na spotrebiteľov, ktorí obľubujú módny dizajn. Klasické košele tu striedajú najrôznejšie netradičné formy, asymetricky zapínané košele, geometrické členenie dielov, stojaté goliere, predimenzované detaily, celoplošná aj úseková potlač s námetmi štylizovaných rastlín, arabesiek aj kultových symbolov. Biela farba víťazí, ale nechýba ani antracit, striebristé či výrazné farebné odtiene z módnej škály znásobené leskom.

 

Veľké udalosti

Slávnostné košele budú v znamení sofistikovaných detailov - najrôznejšie zámikovanie, nezvyčajné sklady, vsádky, ažúry, výšivky, zvýraznené goliere, manžety, využitie efektu lesku a matu, niekedy aj hviezdneho trbletu. Z farieb víťazí snehobiela, nechýbajú zaprášené pastely aj sýta farba - nefarba.

Či už páni vyznávajú ten či onen štýl, v košeliach budú vždy ako zo škatuľky.

 

D Club, Praha

Foto archív autora a redakcie

005.jpgLab008.jpg010.jpgHugo BossHugo BossCadiniHeyuJoopOtto KernPierre GardinPierre GardinPierre GardinPierre GardinPierre GardinPoggiantiPoggianti
ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly