Flash


Pánske plášte a kabáty na jeseň a zimu 2009/2010 

Plášte či bundy?

 

Ešte pred takými pätnástimi -dvadsiatimi rokmi bolo takmer nemysliteľné, aby páni v tradičnom obleku využili prednosti, ktoré ponúkali syntetické aj prírodné materiály a obliekli si cez oblek pohodlné a teplé prešívané bundy a kabátiky. Ani klasická parka alebo dufflecoat neboli v tých časoch adekvátnymi partnermi tradícií. Ale ako to v móde tu a tam býva, takmer cez noc sa odohrajú zmeny od mantinelu k mantinelu. Druhá polovica deväťdesiatych rokov a prelom storočí priniesli do pánskej módy obdobie menej veľkolepého módneho výrazu, športové bundy a kabátiky sa stali súčasťou klasického obleku - zrodil sa casual štýl.

V novom tisícročí vládne v móde pre pánov vycibrený štýl, kvalita, značka a ľahká nonšalantná nedbalosť je spoločným menovateľom pánskeho oblečenia. Škála typov najvrchnejšieho pánskeho oblečenia je veľmi široká, obracia sa na tradície, inšpiruje sa históriou, pohráva sa so športovými prvkami, hľadá nové, moderné dizajnové formy, ale predovšetkým vyžaduje pohodlie a ochranu. Je to trend, ktorý pozvoľna pokračuje do ďalšieho obdobia.

Krásny vlnený plášť s dĺžkou ku alebo ľahko pod kolená bude pravdepodobne nevyhnutnosťou na vysoko spoločenskú príležitosť. Je v štíhlej línii s jednoradovým skrytým zapínaním, vsadeným či raglánovým rukávom  a s mierne zdôraznenými ramenami. Nepredimenzovaný golier môže zdobiť pravá kožušina, príklopové vrecká sú pozdĺžne členené. Nezriedka má látkový opasok a rozparok v zadnej partii pre pohodlnú chôdzu, alebo sa tvári ako dlhé pohodlné sako aj pri dvojradovom zapínaní. Predstavuje luxus najvyššieho kalibru už len pre materiál, keď výrobcovia neváhajú použiť tie najušľachtilejšie vlákna. Je to plášť aristokrat medzi kabátmi a z muža robí dokonalého džentlmena.

Ďalšou verziou plášťa je praktická odvodenina vojenských historických typov dnes veľmi aktuálnych aj v dámskej móde - trenčkot. Jednoradový aj dvojradový plášť má širokú fazónu, sedlá, opasok, vrecká, náplecníky, raglánový rukáv a štepované švy. Je zo strihaných vlnárskych materiálov v keprových väzbách, z bavlneného gabardénu či ripsov aj zo syntetických kvalít. Trenčkot je takmer zabudnutá tradícia, ktorá balansuje medzi športovým a elegantným vzhľadom a jeho obľúbenosť stále rastie.

Dufflecoat je veľmi tradičná forma športového krátkeho kabátika, ktorý časom nemení formu. Ide o krátky, voľný, rovný kabátik s kapucňou, veľkými nakladanými vreckami a sedlom, so zapínaním na olivy. Je väčšinou jednofarebný, často z dublé materiálov, bez podšívky, so vzorom kára na rubovej strane. Športová verzia plášťa, ktorý sa znovu vracia s trendom návratov - klubové oblečenie starého Anglicka.

Krátke komfortné kabátiky nielen do auta sú pohodlné a tvoria prechodný typ medzi sakom a plášťom. Sú v jednoradovom aj dvojradovom vyhotovení, s fazónkou alebo zapínané ku krku, niekedy na skrytý zips. Komfortné sú najmä vnútorným vybavením, ktoré poskytuje množstvo praktických vreciek a priehradiek na pánske nevyhnutnosti. Občas majú prešívanú otepľovaciu vložku z jemného nylonu, ktorú možno odopnúť. Vlnárske materiály sa môžu nahradiť bavlnenými keprami a plátnami s nepremokavou úpravou aj vintage so vzhľadom opotrebovania-oprania.

Na prechodné obdobie alebo na teplú zimu sú tu veľmi praktické saká s vloženými nylonovými zateplenými prvkami, ako je predná časť vesty s vysokým golierom či celá vesta bez rukávov. Vesty sú z odľahčených jemných nylonov a vypchané veľmi ľahkou výplňou. Ide o funkčné a veľmi praktické typy oblečenia, v ktorých sa dá deň v meste absolvovať so „suchou nohou".

Nové formy plášťov pre dizajnovo založených mužov sú väčšinou krátke, v štíhlych, ale aj predĺžených dĺžkach, so zaujímavo riešeným výrazným kovovým zapínaním, so širokou fazónou, kožušinovým golierom, rôznymi príklopkami na vreckách či rukávoch, sedlami, opaskami s kovovými dierkami a už s vyššie spomínanou prešívanou vestou.

Aby sme nezabudli na farby, ani v tomto sortimente móda nimi nebude hýriť - čierna, koksová, antracitová, hnedá a olivová, tmavomodrá a celá škála sivých a béžových. Farebnejšia môže byť podšívka, lemovanie vnútorných švov alebo doplnky. Tam už živá nálada nechýba. A kto je predsa len športovo zameraný, pokojne si vyberie v opäť širokej ponuke búnd. Ale pozor, tie špeciálne zamerané sú niekedy ako päsť na oko. Móda je v znamení slobody výberu.

 

D Club, Praha, Foto archív autorky

BelvestTrussiniNino DanieliCornelianiLabCornelianiLabCoppleyNiama ManNiama Man
ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly