Flash
styl august 2019


Neviditeľná móda? 

markos

Starší z nás si určite spomenú na neviditeľný plášť čarodejníka Rumburaka z českého rozprávkového seriálu Arabela a tí, ktorí túto rozprávku „nestihli", sa s neviditeľným plášťom mohli stretnúť v neprekonateľnom filme Harry Potter. O možnosti vytvoriť neviditeľný materiál, už v reálnom svete, sme sa porozprávali so slovenským fyzikom Petrom Markošom, ktorý bol v tíme vedcov pod vedením profesora Costasa Soukoulisa. V Ames Laboratory v americkom štáte Iowa spoločne pracovali na vytvorení materiálu so záporným indexom lomu. O čo vlastne konkrétne išlo

Index lomu daného materiálu charakterizuje, ako materiál reaguje na dopadajúce svetlo. Môže ho odrážať, pohltiť alebo prepustiť. Teoretická fyzika predpovedá, že materiály so záporným indexom lomu by mohli mať veľmi nezvyčajné vlastnosti a zaujímavé použitie v technike," hovorí Peter Markoš a zároveň dodáva: „Takéto materiály sa však v prírode nevyskytujú, preto sme hľadali spôsob ich výroby v laboratóriách. Nedávno napríklad Sir John Pendry navrhol materiály, ktoré by umožnili manipulovať s dráhou svetla. Pendry tvrdí, že pomocou tohto materiálu urobí predmety v ňom zabalené neviditeľnými. Takáto aplikácia upúta pozornosť verejnosti, my sme sa ale zaoberali jednoduchšími problémami súvisiacimi s fyzikálnymi vlastnosťami týchto materiálov."

Prvé aplikácie „neviditeľného materiálu" sa očakávajú v rádioelektronike a v zobrazovacej technike, kde by sa z neho dali vyrobiť nové, dokonalejšie šošovky. Na otázku, či by sme s materiálom uspeli aj v módnom biznise, nám P. Markoš odpovedal absolútne logicky, a to pre módnych „fajnšmekrov" aj pre vedeckých bádateľov: „ Neviditeľná látka nie je pre nikoho potrebná - ľudia predsa chcú dobre vyzerať, ukázať pekné šaty, nie ich skryť pred zrakom verejnosti. Toto je samozrejme výhovorka fyzikov - aj keby sa nový materiál naozaj podarilo vyrobiť, išlo by skôr o pancier. Možno by ste mohli doňho zabaliť sochu, a tak ju „zneviditeľniť". Klasická látka sa ale pohybuje, zahýba, vlní, a tým samozrejme mení podmienky pre šírenie svetla. Neviditeľnú ju nielen nevidím, ani si ju neviem predstaviť."

Nám zostáva len dodať, že aj napriek (alebo vďaka?) unikátnym objavom sa môžu posúvať hranice fantázie - či už módnej, alebo tej večnej, rozprávkovej.

 

Sich

ATOK
hong kong január 2019

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly