Expo riva 2020


Dámska konfekcia na jeseň a zimu 2009/2010 

Odevné trendy na jeseň a zimu 2009/2010 na prvý pohľad neprekvapili, ale zdanie naozaj klamalo, a to pri všetkých ukazovateľoch - farbe, tvare, materiáloch aj doplnkoch. Kto by si myslel, že tvarovanie odevov pre túto sezónu len mechanicky nadväzuje na tú predošlú, hlboko sa mýli. Nadväznosť je samozrejmá, nachádzame tu však mnoho noviniek, zaujímavých prekvapení aj zvratov.

 

Apanage FemmeGloria EstelesOky CokyRezerva

 

Na prvý pohľad podobná tmavá farebná škála sa však veľmi líši od svojej predchodkyne. Celkový dojem z farebnice na zimu 2009/2010 je tmavý, ale víťazí mystický účinok. Priaznivo mu pomáha množstvo tmavých tónov s fialovým nádychom. Popri tom nás príjemne prekvapia akcentné tóny, nechýba tu ani fialový a ružový základ, po ktorom nasleduje jasná aj tlmená červená. O najvýraznejší akcent sa zaslúžila oranžová s výstižným názvom - horúca láva. Celkovú farebnosť sezóny ideálne dopĺňa rad neutrálov na báze sivej, ktorej tóny pochádzajú z prírody. Sú to odtiene ako sivobéžový zázvorový koreň, svetlosivá ustrica alebo sivoružová muchotrávka. Neutrály nielen dopĺňajú, ale aj zvýrazňujú tmavé tóny, a pritom perfektne ladia s akcentnými farbami.

V sezóne jeseň a zima 2009/2010 nehovoríme ani tak o štýloch ako predovšetkým o siluetách. Tie určujú charakter tohto módneho obdobia. Valcová objemná silueta je najhorúcejšou novinkou, neskrýva inšpiráciu 80. rokov minulého storočia. Pozor - objem áno, ale žiadne ramenné vypchávky - zatiaľ. Veľké goliere, objemné saká, dlhé šály, zavinovanie.

Zavinovanie je ďalšia nevyhnutnosť, ktorá samozrejme k objemu patrí, umožňuje a ďalej rozvíja jeho variabilnosť a jedinečnosť.

Silueta Y a obrátené Y - obrys odevu vychádzajúceho síce z jedného písmena, ale v celkom diametrálnom rozlíšení. Silueta Y predstavuje uvoľnený horný objem a štíhly spodný diel, kým obrátené Y predstavuje obrys, ktorý nahradil obľúbenú siluetu X. Obrátené Y predstavuje široké sukne a potlačený živôtik.

Avantgarda stále využíva možnosti 3D vyjadrenia a niektoré prvky sa objavujú, ako už dlhší čas, aj v konfekcii. Plastickosť odevov a trojdimenzionálne ozdoby sa stávajú samozrejmosťou.

 

Signal

Signal (1)Signal (2)

 

Dĺžky-dĺžky-pravidlá

So siluetami sa spájajú samozrejme aj dĺžky. Staré dobré pravidlo, že s prichádzajúcou krízou sa dĺžky predlžujú, sa v zime 2009/2010 potvrdilo. Trendové dĺžky sa pohybujú od kolien k členkom, veľmi silné zastúpenie našla ¾ dĺžka do pol lýtok. Mini zostáva, je však ľahko zatlačené na vedľajšiu koľaj. Pre mladých a na voľný čas si samozrejme svoju dôležitosť zachováva. K siluetám a dĺžkam sa pripájajú ďalšie dôležité pravidlá:

 

  1. Zamerané na pás - široké opasky, zvýšený pás, strihové riešenia. Pás je dôležitý, je dominantou!

  2. Sedlovo zvýraznené ramená pri štíhlych kabátikoch. Na objemných plášťoch sa vypchávky neobjavujú, zato však našli výrazné uplatnenie pri tvarovaných sakách.

  3. Výrazné a často predimenzované detaily na všetkých odevných dieloch, zdôraznené zapínanie, bordúry, štruktúry.

  4. Zameranie na zadný diel - mnoho zaujímavých strihových riešení a rafinovaných detailov sa odohráva na zadnom diele.

  5. Šaty začínajú byť najdôležitejším odevným dielom v dámskom šatníku.

 

Veľmi dôležitú úlohu v zime 2009/2010 hrajú doplnky. Dotvárajú celkovú atmosféru a podčiarkujú charakter odevu. Sú to na jednej strane opasky, ktoré v rôznych šírkach zdôrazňujú pás a boky, potom kabelky a tašky, ktoré hýria rovnakými detailmi ako odevy, v neposlednom rade obuv a pančuchy, ktoré dotvárajú naozaj všetko, čo sa zimy týka. Nasledujú tmavú mystickú farebnosť a k oživeniu využívajú navyše lesk lakovanej kože. Členkové aj lýtkové čižmičky sú stále v popredí. Všetky spomenuté trendové inovácie nevynechali ani obuv, o ktorej sme hovorili.

Dlhé, niekoľko raz ovinuté šály sú nevyhnutnosťou rovnako ako osobité pokrývky hlavy, ktorým dominuje fantazijný baret a klobúk pánskeho typu.

 

 

Lino Factory

Lino Factory (1)Lino Factory (2)Lino Factory (3)Lino Factory (4)Lino Factory (5)Lino Factory (6)

Kapalua

Kapalua (1)Kapalua (2)Kapalua (3)Kapalua (4)Kapalua (5)Kapalua (6)

Eugen Klein

Eugen Klein (1)Eugen Klein (2)Eugen Klein (3)Eugen Klein (4)Eugen Klein (5)Eugen Klein (6)

Torio

Torio (1)Torio (2)

Meli

Meli

Lily Bloom

Lily Bloom

 

 

 

Nina Provaan
Foto archív autorky a redakcie

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly