Expo riva 2020


Dámske kabáty a plášte na jeseň a zimu 2009/2010 

Dámsky módny plášť - pre koho, kedy a prečoTo sú otázky, ktoré nás zaujímavú a na ktoré aj nájdeme rýchlo odpoveď. Pre koho, to je jasné. Máme na mysli ženu. Kedy, to už vieme tiež - ide o prognózy na jeseň a zimu 2009/2010. A prečoJe to účel - ochrana pred počasím, slabosť pre módne novinky, zahalenie, luxus vznešeného a funkcia potrebného.

 

Nové materiály, nové technológie, dynamický spôsob moderného života mohli spečatiť osud plášťov. Napriek predpovediam, že dámska klasika bude v tomto smere minulosťou bez veľkej perspektívy, je nevyhnutné konštatovať jej nepretržitú kontinuitu. Dámsky plášť je stále predmetom módneho záujmu. Nie je to len jeho ochranná funkcia, ale aj kus luxusu, ktorý zrazu z pozemskej bytosti vytvorí dámu.

Materiály na klasické plášte sú väčšinou veľmi prepychovou vlnárskou záležitosťou, keď sa kombináciou tradičných a súčasných technológií dá vyrobiť tkanina ako dych, a pritom dostatočne kompaktná, hrejivá, ale priedušná, či so vzdušnou štruktúrou tvídu, alebo naté.

Plášte vychádzajú z tradičných štýlov s líniou písmena A alebo sú rovné, s prípadným prepásaním. Ramenné partie budú mäkko zdôraznené, vsadený rukáv môže nahradiť raglánový. Dĺžky sú rôzne, často víťazia tie ku kolenám. Golier bude mať fazónku alebo šálovú formu, detaily budú úsporné, zapínanie skryté, šikmé alebo nakladané vrecká budú skôr nenápadné a typy s líniou v písmene X budú mať látkový viazací alebo kožený opasok. Niektoré plášte môžu byť zdobené na golieroch aj okolo rukávov pravými kožušinami s nízkym vlasom. Farebných variantov je veľa, farba býva vďaka materiálom skvostná, či už pôjde o neutrálny odtieň sivých a béžových, čiernu a bielu, gaštanovú, vínovú, tehlovú,

tmavomodrú či fľaškovozelenú.

 

ŠPORTOVÉ NÁLADY

K športovo ladeným typom plášťov nepatria len tie dnes už také klasické, prešívané nylonové dlhé aj krátke kabáty, ktoré sú veľmi praktické a dokonale spĺňajú svoju funkciu ochrany proti nepriaznivým poveternostným podmienkam. Na scéne sa objavuje športový kabátik rovného strihu, tak trochu ako predĺžené sako, s malou fazónkou, jednoradovým zapínaním, trojštvrťovou dĺžkou, mierne zdôraznenými ramenami a rozparkom v zadnej časti. Často sú vyrobené z tvídových alebo štrukturálnych vlnárskych tkanín, sú pohodlné do auta, verejnej dopravy a majú „chic" náboj. Farebná paleta je vymedzená najmä od nekonečnej sivej stupnice, nechýba čierna, ale nič nebráni využiť aj ďalšie módne farby. Nesmieme zabudnúť ani na trenčkotové, vysoko módne typy.

 

NOVÉ STRIHOVÉ FORMY

Módny vývoj posúva prirodzenú pásovú líniu nad pás a presadzuje empírovú siluetu. Tento trend sa už vžil a naďalej sa rozvíja. Nevynechá ani kabátiky, najmä tie pre mladšiu generáciu. Mnohé sú prestrihnuté pod prsnou časťou a spodné diely sa rozširujú smerom k okraju. Dĺžky sú nad kolená, ale siahajú aj nižšie. Niektoré typy sa v sedlovej časti dvojradovo ozdobne zapínajú, nechýba ani guľatý golierik v štýle 60. rokov a ozdobné prešívanie. Využíva sa možnosť skladov v „sukňovej" časti. Opäť pôjde predovšetkým o vlnárske typy tkanín, ale môžu sa využiť aj bavlnárske či syntetické materiály.

 

NOVODOBÝ DIZAJN

Má veľmi prísne geometrické línie, ktorými rieši strihy rovných plášťov. Ozdobou môžu byť výrazne prešívané funkčné sedlá, rozparky a asymetrické zapínanie, ale aj ozdobné gombíky a spony. Niektoré prvky si plášte prinesú z vojenských historických kabátov, inokedy sa pohrajú s naberaním v objemnom golieri z celkom iného dejinného obdobia. Vycibrenosť formy je ale viditeľná a často môže výrazná farba ako napríklad červená, modrá, žltá aj zelená len podčiarknuť výnimočnosť dizajnu.

 

Fashion

Samos

Torio

Caractère

Escada

el internationale

Fashion (1)Samos (1)Trio (1)4582164Cada (1)Oky Coky (1)El Internationale (1)El Internationale (2)58464354El Internationale (3)Trio (2)Celine (1)Apanage (1)Bluemarine (1)El Internationale (4)El Internationale (5)El Internationale (6)Kirsten (1)Kirsten (2)Kirsten (3)Oky Coky (2)Oky Coky (3)Save0387Save0388Save0389

 

 

 

D Club, Praha
Foto archív autora a redakcie

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly