Expo riva 2020


Pánska konfekcia na jeseň a zimu 2009/2010 

Pánske módne odevy blízkej budúcnosti budú kráčať po rôznych cestách záujmového zamerania. Trendy pre túto oblasť nie sú celkom jednoznačné, ale dotknú sa klasiky, nedbalej elegancie, retroimpulzov a športových inšpirácií, streetstylových nálad aj dizajnových štylizácií. Aj keď štýlová čistota bude naďalej znamenať vrchol vyhraneného vkusu, sympatická bude aj sloboda v prelínaní štýlov a celková voľnosť v ich používaní. Smerov je mnoho, ale tie zásadné môžeme zhrnúť do troch trendových skupín.

 

RodrigoCadiniDigel

NOVÁ KLASIKA

Tento trend je určený pre mužov, ktorí sa pohybujú v mestskej aglomerácii s jej internacionálnou atmosférou. Elegancia je tu zakódovaná v anglickej tradícii a v talianskom krajčírskom remesle. Tento kód prinesie čistý výraz a je počiatočným bodom pre krehkú rovnováhu medzi prísnym dôrazom na detaily či exkluzívnymi materiálmi a krajčírskou zručnosťou s technickými tkaninami. Nájdeme tu retroodkazy vyjadrené vyblednutým vzhľadom aj pohľad do budúcnosti vďaka novým technológiám.

FORMY. Vzhľad bude veľmi minimalistický. Línie sú štíhle, ale pohodlné - nie celkom šité „na telo". Konštrukcia ramenných partií bude mäkká a objavia sa aj trochu širšie chlopne saka. Jeho dĺžka sa trochu predlžuje a nepatrne mení proporcie s cigaretovými alebo rovnými nohavicami bez manžiet a pásových záhybov. Oblek dostane nový vzhľad vďaka exkluzívnej farebnej podšívke.

Detaily. Klasické vzory anglických tkanín sú aktuálne - Prince of Wales, farebné kára, mikroprúžky, kančie zúbky aj patchworkové aplikácie. Blejzer môže byť vyrobený z vodovzdorného, priedušného materiálu s nezvyčajnými gombíkmi a s kontrastnou farebnou podšívkou. Dvojradové typy sák slávia návrat práve tak ako kabátce a duflecoaty, trenčkoty sú stále v kurze, nohavice môžu mať funkčné detaily prevzaté z vojenských typov.

Materiály. V prvom rade to budú klasické kresby anglického vzorovania pánskych odevov - glenčeky, ihlové prúžky, minimotívy, kára, a to na klasických, ako aj nových technických tkaninách.

Farby. Zelená, hnedá, celý rad modrých odtieňov a nekonečné odtiene sivej. Farby sú prevzaté z anglickej outdoorovej palety. Vedľa nich sa využijú jasné farby v pleteninách a doplnkoch.

Digel (2)684354Schiatti

MESTSKÉ NÁLADY A INŠPIRÁCIE

Aj pre casual typy odevov bude vytvorený nový vzhľad. Ide o kombinácie mestských námetov, inšpirácie vojenskými uniformami alebo pracovnými odevmi a vintage vzhľadu. Tento štýl zaradí do svojho šatníka vrchné saká, kabátce, kabátiky, krajčírsky spracované vrchné košele, farebné svetre so žakárovými mikrovzormi, flísové a pletené saká oživené kontrastnou podšívkou, plášte a bundy. Nové budú plátené saká a nohavice v štýle jeans s použitím opotrebovaných typov denimov a s historickou inšpiráciou pracovnými uniformami. Využité outdoorformy sa letmo dotknú autentickej anglickej tradície vrátane loveckých jazdeckých inšpirácií a hobbyskupín motorkárov.

Formy. Šatník sa vytvára podľa nových kritérií - odľahčené materiály a formy na kabáty, plášte a saká, striedme proporcie odevov, dobre padnúci strih, odkazy na klasické krajčírske spracovanie v kombináciách s novými konfekčnými technológiami. Odevy musia spĺňať ochrannú funkciu, ktorá je v kombinácii s dynamickými potrebami užívateľa. Je to dôležité pre nové zateplené saká, práve tak ako pre skrátenú dĺžku kabáta. Pohodlné nohavice niekedy vychádzajú z typov pracovných uniforiem s množstvom multifunkčných vreciek.

Detaily. Dvojradové zapínanie trenčkotov so športovým vzhľadom a z prešívaného nylonu, syntetické zateplené materiály na kabátcoch a dvojradové kabáty. Úpravy opraním kameňmi a pieskom dodá denimom reálny opotrebovaný vzhľad. Odevný dizajn bude klasický, ale materiály nové, to je cesta k inováciám.

Materiály a farby. Teplé, ochranné a voskované bavlny alebo kompaktné mykané a česané vlnené tkaniny, velvety, flísy, ženilky a úplety budú hlavnými typmi v casual skupine. Ďalej to bude rad typov s ochrannými aspektmi - laminované alebo nepremokavé vlny, zmesi vlny s bavlnou, nylony, lakované povrchy s vysokým leskom. Zimná paleta bude oživená zábleskmi farieb. Kaki, čierna a modrá, nadčasová sivá, hnedá a gaštanová a záblesky univerzitnej červenej, žltej a zelenej.

Pal Zileri (1)Pal Zileri (2)Raffaele Caruso

AVANTGARDA - DESIGN

Ani v tejto skupine nebadať revolúciu, ale evolúciu. Odev avantgardného muža napĺňa túžby novodobého „dandyho" po zašlej kráse a potrebe funkcie. Je to kompromis medzi dávnou eleganciou a urbanistickým, praktickým štýlom, medzi dokonalou krajčírskou líniou a sofistikovanými experimentálnymi materiálmi. Nová koncepcia sa vyvíja na základe kontrastov: čierna-biela, maskulínny-feminínny vzhľad, tvrdá-mäkká línia, kompaktné-ľahké materiály. Inšpirácia mestskou novodobou kultúrou je mixovaná dedičstvom a spomienkami do nového štýlu vyvolených.

Formy. Sú štíhle pre saká, ako aj pre kabáty, plášte, bundy a nohavice. Nové budú krátke saká a pletené kabátiky. Široká škála kreatívnych podšívok sák, kabátikov aj vrchných košieľ hrá novú, dôležitú módnu rolu. Tradičné tkaniny sa vracajú do moderných foriem a neustále sa kombinuje tradícia s inováciou. Splývavé a výborné strihové línie odevov sú obohatené zaujímavými detailmi, ako sú gombíky, spony, zipsy, vytvárajúcimi vintage nálady. Tie navyše podporia výrobky so vzhľadom ručnej práce.

Detaily. Aj tu sa experimentuje. Na klasické saká sa použije napríklad bavlnený flís na prepojenie klasického a športového vzhľadu. Úplety získajú už mienený vintage vzhľad vďaka intarziovým vzorom či historickým žakárom. Znovu sa budú využívať madrasové kára a koordinované vzory na svetroch. Športové typy odevov nájdu nový vzhľad vďaka plsteným kvalitám. Menčestrové saká si vezmú inšpiráciu zo snoubordingového športu a nohavice sa vracajú k vojenským a pracovným typom.

Materiál a farby. Ide o viac-menej devastované denimy, oprané menčestre a kordy, opotrebovaný flanel, gabardény a popelíny hneď vedľa tkanín z tých najluxusnejších materiálov. Dôležité sú tu rôzne upravené kože a semiše. Paleta zelených a hnedých akoby potiahnutých londýnskou hmlou a čierna v zmesi s bielou, internátová červená, polnočná modrá a temná gaštanová budú patriť k tejto skupine.

BramanteItalyMr.Ramos

684654684348

 

 

D Club, Praha
Foto archív autora

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly