Expo riva 2020


Koža a kožušiny na jeseň a zimu 2009/2010 

Veľtrh kožušín MIFUR, ktorý sa koná raz ročne, bol tentoraz, čo sa noviniek, farieb aj spracovania týka, nezvyčajne zaujímavý. Ukázali to prehliadky veľkých mien ako Karl Lagerfeld, ale aj ukážky mladých talentov, ktoré boli zahrnuté do kalendára dámskej módy Milano Donna. Svedčí to tiež o tom, že kožušina jednoducho patrí k normálnemu obliekaniu aj do každej sezóny.

 

 

Jednou z veľkých noviniek je striedanie povrchu, napríklad dlhovlasých typov, ako je líška, s plochými pruhmi, ktoré vytvárajú stupňovanú siluetu. Je to veľmi aktuálne aj v móde tkanín, kde sa stupňovanie vytvára švami a riasením. Kožušina si s tým poradí s vlastným povrchom, ktorý je rôzne zostrihaný, modelovaný. Dokonca aj pri takých cenných materiáloch, ako je norka, na ktorej sa tým vytvárajú nové, osobité vzory. To bolo kedysi celkom nemysliteľné, rovnako ako bolo kedysi proti všetkým pravidlám spájať a miešať rôzne kožušiny na jednom modeli, čo je dnes už tiež bežné. Rovnako sa podľa trendov farbia materiály, aké v prírode nikdy neboli ani po tých najrafinovanejších mutáciách. Navyše sa dnes preferujú kožušiny s občas tlačenými odtieňmi, tieňovaním a dokonca aj vzormi a najrôznejšími, v prírode neexistujúcimi škvrnami. To všetko je stále veľmi aktuálne.

Základný strih vychádza z trojštvrťových bundičiek až po krátke (6/8) široké kabáty s rovnako impozantnými rukávmi a goliermi. Línia by azda bola až príliš objemná nebyť toho, že pod nimi sa pri každom kroku a rozopnutí objaví útla minisukňa, šaty alebo úzke nohavice, či pruhované pančuchy a čižmičky. Taký kontrast je veľmi efektný.

Farby sa tak ako v módnych kolekciách točia okolo belavých tónov, prípadne tieňovania do okrovej až hnedastej. Samozrejme, je tu aj čierna s fantáziou lesku a reliéfu.

Oblečenie z usní, ktorého bolo na milánskych veľtrhoch hojne, sa často blýskalo práve farbami a niekedy práve tými doplnkovými. Nádherne červené pololesklé kože sú ideálne pre útle kabáty ako napríklad v kolekcii Valentina Barberiniho, podobne ako priliehavé šaty pod široko strihané kožuchy. Kože farebne zodpovedajú ďalším módnym, trochu extrémnym odtieňom, ako je modrá a zelená, kým dôležitosť fialovej ustupuje. Usne sú mäkké a pekne sa prispôsobujú novým trendom, ktoré majú rady uvoľnené goliere a modely viazané na uzol. Ten je z usne efektnejší ako z tkaniny.

Na veľtrhu Mifur bola riadna zima, a tak kolekcie vzbudzovali chuť obliecť sa do kožušiny.

 

 

Svatava Vynal
Foto archív autorky a redakcie

 

 

 

Vivicio PajaroAntonAkheza (1)Akheza (2)Reis Pele (1)Reis Pele (2)Vinicio Pajaro (2)Akheza (3)AntonGrinvestCorty Bennett (1)Vinicio Pajaro (3)Akheza (4)Reis Pele (3)AkhezaAkhezaAkhezaAkhezaAntonAntonCorty BennettCorty BennettCorty BennettGrinvest

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly