Expo riva 2020


Textilné doplnky na jeseň a zimu 2009/2010 

Šály, klobúky a čapice sa z nových kolekcií nevytratili. Nikde nechýbali a popri voľne prevesených alebo uviazaných do U, niekedy až kilometrových najmä v športovom oblečení, priniesli so sebou aj zmeny vo forme nových druhov.

 

Fantázii sa medze nekladú. Podobajúce sa šály, novodobé turbany používajú muži aj ženy na omotanie okolo hlavy - kúsok z nich môže aj nemusí visieť. Už sa nehovorí o móde unisex, ale o móde pre oboch a praktizujú ju návrhárske hviezdy, napríklad aj Vivienne Westwoodová. Vracia sa chuť na zvieracie škvrny, ktoré by zoológ asi ťažko identifikoval, ale sú efektné. Vzhľadom na to, že všetky kolekcie na najbližšiu jeseň a zimu sú poznačené návratom nielen čiernej, ale aj bielej „off white", čo je prírodná, takmer biela, spestrenie farebnými šálmi je priam dôležité. Vracajú sa tiež väčšie šály, rôzne riasené aj formy ponča, často so strapcami.

Ako je to s klobúkmi? Tu sa móda rozbieha do ozdobných modelov s ružami a pštrosími perami. Bolo to zrejmé v kolekcii Paola Prata, no najmä na veľtrhu Cloudnine aj v mladých kolekciách. Daniel Hechter uviedol pánsku formu obráteného kvetináča. Možnosti sú nespočítateľné. Najbežnejšie sú však čiapky - priliehavé alebo podobné baretke či sicílske, tak trochu mafiánske čiapky so šiltom.

A čo rukavice? V prehliadkach ich bolo množstvo nielen pre bežné oblečenie, ale aj spoločenské až po lakte. Na spoločenských je badateľná väčšia ozdobnosť ako napríklad dekoratívne prerezávanie.

Toto všetko platí aj pre detskú módu plnú šálov, čiapok a klobúčikov, často v spojení so vzorovanými pančuškami dôležitými aj v dámskej móde.

 

Paola Prato

Paola Prato

Via Brera

Via BreraVia Brera

Marie Louise

Marie LouiseMarie Louise

UNEE+O

Unee-o

Mila Schon

Mila Schon

Complit

Complit

La Cappola Storta

La Coppola Storta

Trumpette

Trumpette

Rossella Carrara

Rossella CarraraRossella Carrara

 

 

 

 

Svatava Vynal
Foto archív autorky

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly