Expo riva 2020


SIMM, Madrid 

SIMM

Hoci jarné slnko prehrievalo vzduch a vyzliekalo ľudí do ľahkých sák a plášťov, v halách madridského veľtrhu SIMM vládla pravá, miestami až tuhá zima. Ak si niekto myslí, že sa pre krízu šetrilo v kúrení, nebolo to tak. Zima na budúcu sezónu si vyhradila svoje miesto v kolekciách viac ako 600 vystavovateľov s 935 značkami. Len o niečo viac ako polovicu tvorili domáci vystavovatelia, zvyšok boli zahraniční.

V hale 5 sa sústredili už vopred avizovaní francúzski vystavovatelia, ktorí prišli na pozvanie Ifemy, organizátora veľtrhu a priniesli vo svojich kolekciách ľahkú eleganciu a flirt. Atmosféru podfarbovali tóny šansónov a priťahovali pozornosť obchodníkov, ktorých sa tu vystriedalo naozaj dosť. Z ďalších majoritných vystavovateľov nemecké značky priniesli precíznosť a úžitkovosť, Španieli farebnosť a hravosť, Portugalci niečo medzi nemeckou a španielskou módou - precíznosť a farebnosť. Kolorit dopĺňalo Taliansko, Veľká Británia, Írsko, Grécko, ako aj latinsko-americkí vystavovatelia. Na internacionalizácii veľtrhu si dávajú organizátori veľmi záležať. Nejde len o účasť francúzskych vystavovateľov, organizátor zároveň pozval na veľtrh 40 obchodníkov z Ruska, Ukrajiny a z Poľska.

Kríza sa aj v Madride prejavila v miernom poklese vystavovateľov, no z rozhovorov s obchodníkmi sme sa dozvedeli, že až na malé výnimky boli s návštevnosťou spokojní, rovnako ako s množstvom uzatvorených kontraktov. Zástupca značky Eugen Klein André Lückhoff v rozhovore s nami citoval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, ktorá na adresu krízy poznamenala, že len teraz sa naplno ukázala globalizácia tým, že všetkým sa darí rovnako zle. Madrid však túto teóriu nepotvrdil v plnom rozsahu. Návštevnosť veľtrhu bola dobrá, dokonca vyššia ako na predchádzajúcom veľtrhu, a tým aj počet spokojných vystavovateľov.

Keďže sa skloňovala sezóna jeseň a zima, v ponuke prevládali kabáty a plášte. Jednu halu zabrali spoločenské kolekcie a halu 1 vystavovatelia s koženými a kožušinovými výrobkami a polotovarmi. Už v minulých rokoch do módy kožušín prenikla ľahkosť a hebkosť. Výrobcovia ukázali, že tieto vlastnosti, ako aj povrchové a farebné úpravy sa dajú naďalej inovovať. Španielsky kožušnícky priemysel si dáva záležať na udržaní prestíže a je založený na exporte. V minulom roku vyviezli španielski kožušníci tovar predovšetkým do Japonska za 1,4 mil. eur. Taliansko, Portugalsko a Francúzsko sú ďalšie krajiny, v ktorých našli španielski kožušníci dobrý odbyt. Do budúcnosti sa však pozerajú s obavami. Finančná kríza sa odrazila predovšetkým na nižšom dopyte a dopady by mohlo zmierniť len veľmi studené počasie. Preto sa sústreďujú predovšetkým na inováciu. Návrhári chcú priniesť modely s novým dizajnom a kvalitou oslovujúce predovšetkým mladé spotrebiteľské skupiny a chceli by vylepšiť aj odbyt na zahraničných trhoch. V súlade s týmito zámermi udeľoval počas veľtrhu SIMM zväz kožušníkov a firma Saga Furs ocenenie mladému kožušníckemu dizajnérovi. To však už hovoríme o sprievodných programoch, ku ktorým patrí nevyhnutný a dôležitý seminár o trendoch.

Na veľtrhu sa tiež zaskvela originalita a pestrofarebnosť brazílskej módy. Brazília sa ako hlavný hosť veľtrhu tešila veľkému záujmu návštevníkov. Predstavilo sa tu šesť brazílskych odevných firiem - Bia Brazil, Galleria Brazil Active Wear, La Dumaux, Mabel Magalhaes, Marcia Ganem a Mina D' Água.

Marcia Ganemová, účastníčka veľtrhu, patrí medzi najzaujímavejšie módne návrhárky v Brazílii. Materiály, ktoré používa, sú vysoko inovatívne, ale nevyhýba sa ich kombinácii napríklad s tradičnou čipkou. Návrhárka tvrdí: „Moja kolekcia je špeciálna a veľmi originálna, a preto nie je veľmi určená pre širokú verejnosť. Teší nás, že sme získali dobrých klientov zo Španielska a z arabských krajín." Ruy de Castro, predstaviteľ značky Mabel Magalhaes, si okrem nových španielskych klientov vážil zákazky z Libanonu a z Dubaja.

Brazílsku účasť na veľtrhu pripravila trojica brazílskych organizácií - ABIT (Brazílska textilná a odevná manufaktúrna priemyselná asociácia), APEX-Brasil (Agentúra pre promotion vývozu a investícií) a Texbrasil.

Z nášho pohľadu by sme zhodnotili veľtrh SIMM ako dobrý, s vyššou kvalitou kolekcií a dobrou návštevnosťou. Bola tu evidentná snaha urobiť maximum pre jeho úspešný priebeh. Španielski odborníci predpokladajú, že španielsky trh by sa mohol začať revitalizovať v druhej polovici tohto roku, čo by sa mohlo prejaviť až na ďalšom februárovom veľtrhu SIMM, ktorý patrí medzi najdôležitejšie európske veľtrhy a je významným kontaktným bodom, kde sa stretávajú kultúry dvoch svetadielov.

 

SIMMSIMMSIMMSIMMSIMMSIMMSIMMSIMM

 

Madrid/Darina Vitteková, MaJe

Foto Ifema

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly