Expo riva 2020


Módna línia mladých, Prešov 

Je rodiskom mnohých talentovaných osobností, ako sú herci Janko Borodáč, Milka Zimková a Juraj Kukura, hudobník Peter Lipa, spevák Peter Nagy, režisér Peter Rašev. Aj keď načrieme do jeho histórie, objavíme uhorského lekárnika Jána Adama Raymana alebo politika a lekára Jána Webera. Prešov - mesto, stred ktorého zdobí krásny kostol Sv. Mikuláša pochádzajúci z 13. storočia, je v súčasnosti dejiskom mnohých kultúrnych podujatí. Do jeho análov sa dnes už zaznamenáva aj významná medzinárodná súťaž študentov stredných škôl, nádejných mladých módnych návrhárov, Módna línia mladých (MLM).

DSCF3140.JPGDSCF3152.JPGDSCF3169.JPGDSCF3190.JPG

Na sklonku marca sa prešovské PKO zaplnilo pedagógmi a študentmi, aby si zmerali odborné a kreatívne sily na štvrtom ročníku. Medzinárodná súťaž Módna línia mladých (Nemecko, Poľsko, Česko) je voľným pokračovaním bývalej súťaže Mladý módny tvorca a počtom súťažiacich je najväčšou súťažou na Slovensku a zároveň konkurencieschopnou aj mimo SR. Je samozrejmé, že pri počte rekordných 520 modelov je potrebná dobrá organizácia. Zohratý tím pedagógov Strednej odbornej školy podnikania v Prešove, hlavný organizátor súťaže, na čele s jej riaditeľom Ing. Stanislavom Kuchtom pracoval spoľahlivo ako švajčiarske hodinky. Súťaž mala vynikajúcu atmosféru, a to najmä pri odovzdávaní cien. Aby sme nezabudli na jednu dôležitú skutočnosť - gestormi súťaže boli Ministerstvo školstva SR, Prešovský samosprávny kraj a Krajský školský úrad v Prešove.

Súťažiaci sa mohli prihlásiť až do ôsmich kategórií a poradie výhercov v každej z nich určovala odborná porota pozostávajúca z ôsmich členov. Čo sa týka súťažiacich modelov, mala vysokú kreatívnu aj odbornú úroveň. Bolo málo takých modelov, ktorým chýbalo niektoré z požadovaných kritérií - kreativita, vhodnosť použitého materiálu, úroveň krajčírskeho spracovania, v niektorých kategóriách aj funkčnosť. Kvalitou bola najlepšie zastúpená kategória Zvrchníky, najslabšou bola Spodná bielizeň a plavky. O to ťažšiu úlohu mala porota, ktorá mala určiť v každej kategórii 3 miesta a udeliť ďalších päť mimoriadnych ocenení.

 

1., 2., 3. miesto v kategórií Scénická a historická odevná tvorba

Scénická a historická tvorba  1. miestoScénická a historická tvorba  2. miestoScénická a historická tvorba  3. miesto

Stredná odborná škola podnikania v Trenčíne aj Stredná umelecká škola tiež v Trenčíne patria medzi tie, ktoré sa z podobných súťaží vracajú vždy spokojné. Aj v Prešove získala prvá z nich päť ocenení. „Nás to samozrejme veľmi teší a myslím, že to bude aj v tom, že naša škola má v odevníctve 65-ročné skúsenosti. Okrem toho každej súťaži predchádza naša vlastná školská súťaž. Zapája sa do nej veľa študentov, modely hodnotí výtvarná rada pozostávajúca z pedagógov aj študentov a ona navrhne, ktoré modely postúpia do ďalších súťaží, či už je to Módna línia mladých, Zlatá Fatima Junior, alebo Green Design. Myslím, že úspech spočíva práve vo vzájomnej spolupráci pedagógov a študentov," hodnotí úspechy jej riaditeľ PhDr. Vladimír Mojto.

Urobilo na mňa veľký dojem, koľko mladého a talentovaného dorastu som tu videla. Niekoľko modelov prevyšovalo nastavenú úroveň dizajnom aj vypracovaním. Celková úroveň bola veľmi dobrá, ťažko by som to však mohla porovnať s našimi súťažami, pretože máme odlišný školský systém a vyučovacie formy. Konkrétne naša škola poskytuje vyššie odborné vzdelanie, takže tu máme aj trochu starších študentov. Napriek tomu by som povedala, že niektoré z  predvedených modelov by mohli konkurovať našim záverečným prácam. Rozhodli sme sa, že jednému zo študentov poskytneme polročné štipendium na našej škole. Ešte sme ho nevybrali, pretože ten, kto ho dostane, bude musieť ovládať aspoň čiastočne nemecký alebo anglický jazyk a bude si musieť hradiť cestu, ubytovanie a stravu. Mesačný poplatok za štúdium na našej škole 450 € mu poskytneme my," zhodnotila MLM docentka Ante Elin Müllerová z Akadémie pre módu a dizajn v Hannoveri.

O zhodnotenie súťaže sme na záver požiadali jej organizátora, riaditeľa SOŠ podnikania Prešov Ing. Stanislav Kuchtu: „Spočiatku sme nedúfali v toľkých súťažiacich, no čím viac sa blížil termín, tým lepšie pocity sme mali. Celkove 26 prihlásených škôl, 160 vystúpení a 520 modelov je pre mňa inšpiráciou do ďalšieho ročníka a zároveň výzvou. Výzvou v tom zmysle, že sa rozhodujeme, či budeme pokračovať v tých istých tendenciách, ako je to teraz, pretože ak sa bude naďalej zvyšovať počet účastníkov, nebude možné súťaž realizovať počas jedného dňa. Môže však nastať aj opačný prípad, pretože záujem o toto štúdium na všetkých školách klesá a niektoré školy nám tu v Prešove dokonca oznámili, že s vyučovaním tohto odboru končia. Vidím to ako prirodzený proces, pretože odevníctvo odchádza z celej strednej Európy a presúva sa ďalej na Východ.

 

1., 2., 3. miesto v kategórií Voľná tvorba

Voľná tvorba - 1. miestoVoľná tvorba - 2. miestoVoľná tvorba - 3. miesto


Aké boli bezprostredné ohlasy riaditeľov škôl po súťaži?

Ohlasy boli veľmi priaznivé. Keď sme si pri rozlúčke podávali ruky, riaditelia sa pochvalne vyjadrovali o práci, ktorú sme s mojimi kolegami odviedli, takže aj im patrí úprimné poďakovanie. Všetci s očakávaním hľadia do budúceho roka, keď budeme organizovať piaty ročník súťaže." Podľa riaditeľa Kuchtu sa v Prešove vytvára priestor na to, aby sa Módna línia mladých stala súťažou stredoeurópskeho regiónu, súťažou žiakov tých najlepších stredných škôl Slovenska, Poľska, Nemecka, Rakúska, Čiech a Maďarska. „Či sa nám to podarí dosiahnuť, závisí od viacerých faktorov. Súčasné obdobie hospodárskej krízy vnímame ako nepriaznivé obdobie pre takéto ciele. Ako príklad uvediem len štyri školy z Maďarska, ktoré sa nám teraz odhlásili práve z dôvodu momentálnej finančnej situácie," dodáva.

Takéto ambície sú v dnešnej situácii vysoké, treba však veriť, že sa podaria. Vidiac pracovné nasadenie a entuziazmus kolektívu na čele s Ing. Kuchtom, osobne tomu veríme.

 

Cena Mladý dizajnér roka.JPGCena Módna línia mladých.JPGCena predsedu Prešovského samosprávneho kraja.JPGModna linia mladychModna linia mladychModna linia mladychModna linia mladychMonika Štaudová.jpgVictoria-Marie Heise FAMD Hannover.JPGVychádzkové odevy 1. miesto.JPGVychádzkové odevy 3. miesto.JPGZvrchníky 1. miesto a Cena primátora mesta Prešov.JPGZvrchníky 1. miesto a Cena primátora mesta Prešov 2.JPG

 

Pozvanie do poroty súťaže Módna línia mladých prijali:


Ing. Miroslav Mihál z Ministerstva školstva SR, predseda poroty
Ing. Irena Jankovičová z Ústavu vdelávania SR,
akad. mal. Iveta Ledererová, expertka na módne poradenstvo a spoločenskú etiku
Mgr. Darina Vitteková, šéfredaktorka časopisu Móda revue
Doc. Ante Elin Müllerová z Akadémie pre módu a dizajn Hannover
akad. mal. M. Brelošová, návrhárka a výtvarníčka
Linda Pločicová, módna dizajnérka
Dr. Ján Bartko, výtvarník

 

Výsledková listina

Výsledková listina.pdf

 

 

Prešov/Darina Vitteková
Foto SOŠ podnikania Prešov

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly