Expo riva 2020


Minilexikón módy 

Návrat do módy a módneho slovníka: GILET (vyslov žilè)

V minulosti bola vesta súčasťou formálneho pánskeho obleku, iba pri spoločenských udalostiach sa vyskytovali živšie farby a fantázia. Dnes sa vesta vrátila s "úsmevom" a novými nápadmi a opäť sa začal používať francúzsky názov GILET, ktorý výstižnejšie ako česká VESTA alebo taliansky PANCIOTTO ('panc'otto) vyjadruje nové, mladistvé variácie tohto modelu. Pozor však na angličtinu - ak by ste predsa len použili výraz VEST, znamená to dámska kombinačka. Angličania v tomto prípade použijú výraz WAISTCOAT, ktorý ale takisto dostatočne necharakterizuje novú vlnu fantázie v móde pánskych viest. Azda aj preto sa francúzsky výraz GILET používa omnoho častejšie.

Poznáte MOON BOOT? Teraz tiež SUN BOOT

MOON BOOT je výraz celosvetovo prijatý pre ochrannú obuv (i keď tým samozrejme nemyslíme obuv pre návštevníkov Mesiaca). SUN-BOOT je novinka ohlásená na konci minulého roku pre prichádzajúcu letnú sezónu. Neznamená obuv vhodnú pri návšteve Slnka, ale označuje letnú obuv s dôrazom na väčšie pohodlie a módnosť. SUN-BOOT sú klasické sandále, čižmičky a dreváky, prepájanie priesvitu a plných tvarov, šnurovanie. Nápad menom SUN-BOOT je z dielne talianskeho výrobcu VIC MATHIE' a my sa už teraz môžeme tešiť na prvé letné „sun" dni.

Byť OUTSIDER môže byť výhoda

"Stáť mimo diania" - môže znamenať aj výhodu. Získame čas na lepšie pozorovanie a prehľad o všeobecnom dianí. Občas sa v móde objaví kométa - OUTSIDER, ktorý dokáže strhnúť trh i publikum. Pokojne môžeme povedať, že má možnosť vyťažiť z momentu prekvapenia, a to viac ako niekto, kto je „stále na scéne", ale akosi sa mu nedarí. Ale pozor, musí byť v strehu, pretože v prvom kole je potrebné dokázať, že nielenže vie dodať všetko načas, ale musí prejsť aj druhým, rozhodujúcim kolom - a to sú ďalšie kolekcie, ktoré už budú sledovať prísne oči zo všetkých strán...

LEGGINGS... samozrejme, ide o nohy

Vlastne to pôvodne boli obväzy na lýtka, ktoré patrili do výbavy vojenskej uniformy a doplňovali podkasané pumpky. Dnes sú veľmi aktuálne - ako alternatíva nohavíc, predovšetkým ich verzií, ktoré nemajú ďaleko od priliehavých spodkov ani od hrubších pančúch. Jednoznačne patria k novej móde rovnako ako ich príbuzné - KNICKERS, útle nohavice s dĺžkou kúsok pod kolená.

Móde bude opäť vládnuť TAILLEUR (čítaj "tajèr")

Bola to nevyhnutná súčasť šatníka, každodenného i elegantného - jednoducho kostým. Neskôr trochu ustúpil väčším fantáziám v odievaní, ale teraz slávi veľký návrat. Už pre túto letnú sezónu, ale predovšetkým na sezónu jeseň-zima 2009/2010 bude hlavným artiklom módneho diania, a to i ten tradičný sukňový. A ako mu hovoríme medzinárodne? Nemci mu hovoria KOSTÜM, Taliani a Francúzi TAILLEUR. A po anglicky? Správne je to TAILOURED SUIT - jednoducho krajčírske dielo. Ale tiež sa často nahrádza výrazom TWO-PIECE SET, čo znamená v doslovnom preklade dvojdielna súprava. Jednoznačne sú oboje módne.

 

 

 

 

 

SVy

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly