Expo riva 2020


Kde sa rodia módne impulzy 

catalogosing Pagina

Firma Faliero Sarti & Figli oslavuje tento rok svoje 60. výročie. Založil ju v roku 1949 mladý pár Faliero Sarti a jeho manželka Rosalba ako skromný podnik na výrobu látok.

catalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Pagina

V tomto období sa ešte móda vytvárala odlišným postupom, na aký sme zvyknutí dnes. Jednak to boli módne domy, Haute Couture krajčírstva len pre pár klientov. Tých pár metrov látky sa väčšinou odoberalo od veľkoobchodníkov (grosistov), respektíve od obchodných zástupcov, "karnetistov". Tí prví predávali to, čo vopred nakúpili a mali na sklade. "Karnetisti" ukazovali vzorky látok, z ktorých si následne klienti objednávali. Priamy vzťah a interakcia medzi výrobcom materiálu a módnym domom vôbec neexistoval.

Mladá dvojica to v povojnovom období nemala ľahké - Taliansko sa ťažko zviechalo z dvojitej porážky a invázie. Napriek tomu tu bol aj pozitívny faktor, a to storočná tradícia oblasti Prato, kde sa už v 13. storočí vyrábalo súkno, ktoré potom putovalo do Anglicka, Francúzska a do Španielska. Ako pripomína Roberto Sarti, jeden z troch detí zakladateľa Faliera Sartiho, v tom čase už môžeme dokonca hovoriť o exportnom marketingu - i keď tento výraz bol, samozrejme, pre toto obdobie neznámy. Aplikoval ho Francesco Datini, ktorý študoval a uplatňoval rôzne itineáre kadiaľ, kam a ako rozposielať tieto látky nielen do severnej Európy, ale aj do Orientu. Tradícia umeleckých remesiel a malých butikov bola v každom prípade založená na rodinnej spolupráci. Svoju úlohu tu zastali i ženy, ktoré tak mali na výrobe a vývoji talianskej módy väčší podiel ako v iných oblastiach.

catalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Pagina

"Bol to veľký zvrat," hovorí Roberto Sarti, teraz prezident firmy, „ keď Giorgini v roku 1951 dokázal pripraviť prvú veľkú prehliadku talianskej módy z talianskych materiálov pre svojich nákupcov z Ameriky." Odvtedy začala aj spolupráca Faliero Sarti so "štylistami", ako im medzinárodne hovoríme, a zrodili sa veľké osobnosti ako Roberto Capucci, Schuberth, Sarli, Cesare Guidi, Sorelle Fontana, Irene Galitzine. Všeobecne sa dá povedať, že to bol začiatok veľkej mezinárodnej spolupráce, ktorá sa stále rozvíja a pokračuje.

Ako spomína Roberto Sarti, unikátnou udalosťou bolo, keď jedného dňa do Faliero Sarti vstúpil Pierre Cardin. Nezvyčajné preto, lebo Cardin si často nechal robiť modely viac-menej na základe svojich predstáv, vybral, čo sa mu páčilo a čomu dal aj svoju značku. Teraz po prvýkrát chcel osobne poznať výrobcu materiálu a dohodnúť sa s ním. Na našu otázku, kde je sila dnes už rozvinutej spoločnosti Faliero Sarti, ktorá sa dnes už špecializuje na výrobu pletenín a tiež vlastnú výrobu priadzí a farbiareň, Roberto Sarti  odpovedal: „Naša sila je v pokornom rozhovore... medzi návrhármi a štylistami. Máme veľa nápadov, my aj oni, a tým ping-pongom podnetov dokážeme vyvinúť niečo, čo je osobité, nové, prijateľné pre ten správny trh... a zaručene nie ľahko napodobniteľné. Dlhodobá spolupráca veľkých módnych domov to celosvetovo dokazuje."

catalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Pagina

A ešte jedna zaujímavosť: aj ďalšie generácie rodiny Sarti spolupracujú v rôznych sférach na rozvoji firmy. Napríklad dcéra Monika už niekoľko rokov navrhuje a predáva doplnky z látok Faliero Sarti, ako sú šály, šerpy, plédy. S úspechom ich prezentuje aj na veľkých módnych veľtrhoch. Rodinná tradícia pokračuje...

catalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Pagina

 

 

 

Zo zápisníka ROBERTA SARTIHO

 

Čo mu napísali jeho dlhoroční klienti?  

GIORGIO ARMANI: Materiál a štýl sú ALFA a OMEGA módnej abecedy.

MARIELLA BURANI: Zrodila sa ako niečo špeciálne a je stále v pohybe, smer má jasný - budúcnosť. To je pre mňa firma Faliero Sarti.

ROMEO GIGLI: Látka je Aladinova lampa pre každého návrhára.

ISAAC MIZRAHI: Inovácie spoločnosti Faliero Sarti ma stále šokujú. Ukazujú nám budúci vývoj a sezónu po sezóne ich stále doháňame.

NICOLA TRUSSARDI: Technologický vývoj spojený s kvalitou materiálu, zmyslom pre tradíciu a jej vývoj urobili z firmy Faliero Sarti špičkového výrobcu módnych látok.

 

catalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Paginacatalogosing Pagina

 

 

 

 

Svatava Vynal, foto Faliero Sarti

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly