Expo riva 2020


Sněte a sny realizujte! 

Petra Krahulcova

Víťazka tohtoročnej súťaže TOP STYL DESIGNER Petra Krahulcová si pre víťazstvo prišla až z Veľkej Británie, kde žije. Neľutuje námahu, ktorú vynaložila na tvorbu kolekcie Conversation Piece, váži si osobnosti poroty, ktoré o víťazovi rozhodovali, a veľmi oceňuje úsilie Veletrhov Brno, ktorí súťaž organizujú. Z víťazstva mala obrovskú radosť. O to väčšiu, že ho neočakávala.

Petra, začneme od začiatku. Ako dlho sa venujete modelovej tvorbe?

Začínala jsem šít opravdu již v dětství. Sestra Věra byla v šití nesmírně zručná a já jsem ji za to obdivovala. V pozdějším věku jsem nikdy nebyla se svým oblečením dostatečně spokojená. Šila jsem si vlastní oblečení. Jednoduché dlouhé sukně, šaty, na těch se nedalo nic pokazit. Tím jsem začínala. Přešívala jsem šaty po babičce a mamince na nové moderní modely. Bavilo mě hrát si s různými látkami, objevovat jejich kvality a možnosti.

 

Tým bolo o vašom štúdiu rozhodnuté. Je to tak?

Vystudovala jsem Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, ateliér módní tvorby. Dále jsem byla přijatá na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde jsem študovala 1 rok v ateliéru textilu. Po roce jsem byla přijatá do ateliéru módní tvorby na Kingston University v Anglii, kde jsem roku 2007, po 3 letech studia, obdržela bakalársky titul. Podařilo se mi spolupracovat nebo vypomáhat návrhářům jako Layall Hakaraia a Tatanaka.

 

Žijete vo Veľkej Británii, kde aj pracujete. Ako ste tam začínali?

Poprvé jsem přijela do Velké Británie jako au-pair roku 2001 a pak ještě jednou roku 2002 na 3 měsíce letních prázdnin. Asi jako každá mladá holka jsem se chtěla naučit jazyk a získat zkušenost z ciziny. V průběhu pobytu jsem se setkala s lidmi, kteří se zajímali o módu nebo umění. Doporučili mi podívat se na nedalekou Kingston University, v blízkosti které jsem tehdy bydlela. Podala jsem si přihlášku a studovat jsem přijela roku 2003. Zůstala jsem až do současnosti.

 

Vieme, že sa orientujete na pánsku módu, aj kolekcia Conversation Piece je pánska. Prečo sa venujete práve jej, čím vás oslovuje?

Až na vysoké škole v Anglii jsem si uvědomila, že se dámské módě sice nebráním, přesto se chci věnovat především módě pánské. Miluji uplatnění strohého, klasického krejčovství s nekonvenční obměnou ať už tvarů, materiálů nebo barvy. Neustále mě fascinuje možnost

vytvoření dokonale formovaného objektu z ploché hmoty logickou cestou. Snažím se ve svých modelech vždycky uplatnit modelování krejčovským, logickým způsobem s hravým, nekonvenčním přístupem. Rada také používám výšivku, aplikace a jiné ruční techniky. Také to, že jsem žena, umožňuje mi dívat se na pánskou módu mnohem objektivněji.

Je pro mne velmi důležité, aby moje móda byla jiná, neobvyklá, ale přesto velmi nositelná. Je to dobrodružství, které nikdy nekončí.

 

Aký by mal byť muž, ktorý si oblečie vaše modely?

Svou tvorbou se snažím oslovit především muže současné, odvážné a sebevědomé. Muže zvídavé, dobrodružné, kreativní, nekonvenční a ležérně elegantní. Věřím tomu, že věk v módě nehraje velkou roli. Na čem záleží je, jak se nositel v oblečeni cítí a zda-li vystihuje jeho osobnost. Osobnost nebo-li přítomnost člověka dodává módě duši.

 

Aký zásadný rozdiel vidíte medzi anglickým krajčírskym remeslom a českým?

Česká móda má určitě dlouhou tradici, přesto si ale myslím, že existují i jiné, ještě neprobádané cesty, směry, kudy jít. Je potřeba neustále objevovat nové, zatím nepoznané hranice a snažit se je vždycky o něco málo posunout dál. Nebýt spokojen s dostatečným standardem. A právě v tom je rozdíl mezi anglickou a českou módou. Lidé v Anglii se nebojí. Nestarají se o úsudek ostatních lidí a zkoušejí, co se dá. Hrají si a šíleně se tím baví. Baví je žít barevný život a polykat jej plnými doušky. Hranice možností neexistují. Zapomeňte na obzor. Sněte a sny realizujte!

 

Zúčastnila ste sa už aj iných súťaží?

Zúčastnila jsem se jiných soutěží a výstav v Anglii i České republice, naskytla se mi příležitost učit se od profesionálních módních návrhářů, ale soutěž Top Styl Designer byla pro mne zatím zkušeností nejsilnější a nejúspěšnější. Je potřeba se neustále o něco snažit, vytrvat a posunovat se kupředu. Je to jako jízda na kole. Pokud přestanete šlapat, spadnete.

 

Kam vás víťazstvo v tejto súťaži posunulo a ako vás motivuje do budúcnosti?

Vítězství v soutěži TOP Styl Designer z Mezinárodního veletrhu módy STYL Brno v únoru 2009 je pro mne určitě velkou motivací a také výzvou do budoucna. Mám radost, že všechna tvrdá, ručně odvedená práce, odříkání a vytrvalost, která stojí za celou kolekci Conversation Piece, byla oceněna výbornými českými návrháři, jako je Liběna Rochová a Josef Ťapťuch a ostatními členy poroty, jejichž úsudku si vážím. Těší mě, že a. s. Veletrhy Brno, které jsou organizátorem Mezinárodního veletrhu módy STYL Brno, nejenom poskytují prostor a profesionální pomoc v průběhu soutěže mladým začínajícím návrhářům, ale také vytváří unikátní příležitost k odstartování návrhářské kariéry.

 

Veríme, že napriek diaľke, ktorá nás delí, budeme o Petre počuť častejšie. Určite sa s ňou stretneme na budúcoročnom Style, kde bude musieť obhájiť svoje prvenstvo.

 

snete a sny realizujtesnete a sny realizujtesnete a sny realizujtesnete a sny realizujtesnete a sny realizujtesnete a sny realizujtesnete a sny realizujtesnete a sny realizujtesnete a sny realizujte

 

 

 

Darina Vitteková
Foto veletrhy Brno

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly