Flash


Blúzka nie je doplnok 

ETERNA Blackline.JPG

Aj keď sa pohybujeme v oblasti dámskeho oblečenia, ponúka sa nám tu vhodná paralela k pánskej košeli. Historický vývoj košieľ aj dnešných dámskych blúzok je zreteľný - obe boli kedysi súčasťou spodnej bielizne, obliekali sa priamo na telo a na ne sa vrstvili ostatné odevné časti. Dnes je všetko inak. Dámska blúzka je plnohodnotným kusom v dámskom šatníku a nemusí byť len akýmsi doplnkom do kostýmu. Často býva dominantná.

ETERNA Blackline-6174.JPGETERNA Blackline-6413.JPGETERNA Redline.JPGETERNA Redline-6164.JPG

Široká škála typov blúzok, košieľ a tuník bude korešpondovať s celkovým vývojom dámskej módy. Popri zdobených kreáciách aj ergonomických strihových konštrukciách sa objavia aj veľmi klasické a strohé strihy, romantické typy, ale aj tuniky a dizajnové nápady hľadajúce nové tvary a dimenzie.

Farebná paleta bude široká, blúzky môžu byť nositeľkami farby v celkovom vzhľade. Nepochybne bude dôležitá biela farba v tej najčistejšej podobe, ale aj v lomených tónoch. Nasleduje paleta ľahkých sivých pastelových tónov - perlová, piesková, ružová, sivomodrá, zelenkavá, vodová modrá, tyrkysová a svetlá fialová. Zo živých tónov treba zdôrazniť zlatú, oranžovú, jasnú červenú, fréziovú, fialovú, zelenú a modrú. Temnú farebnosť bude reprezentovať čierna, striebornosivá, medená, fľašková zelená, baklažánová aj červenohnedá.

Nesmieme zabudnúť ani na výrazný nástup potlače, ktorú podmieňuje stúpajúca obľuba šiat a ktorá je na blúzky často vhodnou dekoráciou. Inšpiračnými zdrojmi pre tlačené vzory budú geometrické, kvetinové námety aj námety s príbehom. Nové vzory potlače budú obohatené o možnosti počítačovej grafiky s rozkladom motívu na pixelové body, pohyby, vlnenie a tiež o skladbu rôznych prvkov do veľkoplošných námetov pripomínajúcich vzdialené patchworkové typy. Nebudú chýbať ani drobné kvetinové vzory na blúzky romantického a retro-charakteru.

ETERNA Redline-6724.JPGETERNA Silverline.JPGETERNA Silverline-6195.JPGETERNA Silverline-6670.JPG

Klasika a tradícia

Súčasné blúzky budú vo veľmi štíhlej línii, často členené pozdĺžnymi švami a záševkami. Pohodlné používanie umožňujú elastické typy tkanín. Košele budú mať malé špicaté aj zaoblené golieriky zapnuté ku krku, aj s malou fazónkou, niekedy stojatý golierik. Dlhé rukávy budú mať drobné manžety, v celkovej strohosti budú ozdobou gombičky, pútka, prešívanie, vrecká aj légy. Celkove bude dámska košeľa pôsobiť veľmi subtílnym dojmom. Dôležitými materiálmi v tejto skupine budú bavlnené plátna s elastanom, jemné kepre, slávnostné satény a niekedy aj hodvábne šifóny. Vzory sa sústredia na hladké jednofarebné typy, niťové prúžky aj členité prúžkovanie, drobné kocky aj ozdobnú výšivku.

01_Kapalua.jpg02.jpg03.jpg04.jpg

Retro-romantika

Ako za čias našich babičiek či skôr prababičiek. Ozdobené budú čipkami, čipkovými a plisovanými vsadeniami, výšivkami, volánikmi a fidži. Všetky ozdobné a romantické prvky budú jemné, s dokonalým spracovaním minidetailov. Pre pocit autenticity budú mať vypraný efekt. Tieto blúzky sú najčastejšie snehobiele, ale uplatní sa tu aj celá farebná škála s novou dimenziou v efekte opotrebovania. Na rad prídu aj už spomínané drobné kvetinky v potlači, jemné kocky a prúžky. Aktuálne budú v tejto skupine bavlnené tkaniny, lúhované krepy aj drobné štruktúry.

04a.jpg05-Kirsten.jpg06.jpg07.jpg

Retrošport

Košeľové blúzky so športovými prvkami, ako sú vrecká, prešívané légy, prepnuté golieriky, budú mať vzhľad odevu na voľný čas s veľmi uvoľneným spôsobom nosenia, často s ohrnutými rukávmi a rozhalenkou. Obliekajú sa rozopnuté na jemné tričko, rolák alebo ďalšiu košeľu. Ani tieto typy nebudú pôsobiť robustne, skôr štíhlo a uvoľnene. Nová sezóna hlási nostalgické návraty k dobovým športom. Medzi vzormi sa preto objavia kára, kocky, kocôčky, škótske námety aj glenčeky, florálne potlače a ich kombinácie. Vhodnými materiálmi v tejto skupine sú bavlnené plátna a jemné flanely.

08-Beate Heymann_01.jpg09.jpg10-Kapalua.jpg11.jpg

Nové strihy

Móda zvýšených pásových línií a empírových strihov bude pokračovať a nevynechá ani rôzne nové typy blúzok. Prepínať sa budú po celej dĺžke, ale len čiastočne. Uplatnia sa malé golieriky, stojačiky, výstrih do písmena V alebo guľatý. Drobné zámiky a riasenia budú tvarovať siluetu, ktorá sa pod prsiami rozšíri. Predlžujú sa aj dĺžky, ktoré môžu dosiahnuť dimenziu minišiat, pod ktorými sa môžu nosiť priliehavé nohavice alebo legíny. Na dosiahnutie vhodnej siluety budú mať opasok z tkaniny uväzovaný v zadnej časti.

12.jpg13_Kapalua.jpg

 

 

D-Club, Praha
Foto archív autora, redakcie a Igedo/Tillmann (Beate Haymann)

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly