Flash
Expo Riva  november 2019


Žiadané sukne 

Nové kolekcie v Miláne presadili pri všetkej svojej rozmanitosti niekoľko základných prvkov. Jedným z nich je návrat sukní. Niežeby nohavice boli už mimo záujmu, no ich dôležitosť v elegantnej móde trochu ustúpila a sukne sa objavujú znovu. A to tak, ako si to dnešná móda želá - v rôznych farbách a dĺžkach na výber pre každého. Veď odvolávanie sa dizajnérov na spomienky zo 70. a 80. rokov je obdobím, keď sa sukne pohybovali na módnej scéne. Zo 60. rokov prešla do súčasnosti minisukňa, ktorú uviedla v Londýne Mary Grant. V tom najkratšom ponímaní je teraz len v najmladších kolekciách.

Krátke sukne sú veľmi aktuálne, a to nielen v kolekciách ako napríklad od Justa Cavalliho, ale aj v elegantnejších, ako je Mariella Buraniová, ktorá ich dopĺňa zaujímavými vzorovanými pančuchami. Obdobne sú krátke sukne aktuálne pod kožušinami ako kontrast k ich veľkému „nadýchanému" objemu alebo pod kimonovými strihmi, pod ktorými sa po rozopnutí objaví práve malá suknička.

Giorgio Grati1 Giorgio Grati.jpg

Ďalšie typy krátkych sukní mali občas volánový lem, niektoré boli dokonca celé pokryté stuhami alebo strapcami. Tie sa pri každom kroku krásne vlnia. Inokedy sú tak trochu nafúknuté riasením, najmä z priesvitných materiálov, alebo prešité motívmi. Čím sú kratšie, tým dôležitejšie je ich spojenie s pančuchami a vysokými štíhlymi čižmičkami.

Jasmine4 Jasmine.jpg

Sukne sú dnes mnohotvárne. Móda opäť zaviedla dĺžku okolo kolien, trochu nad, trochu pod... je to mladistvé a slušivé, najmä v priliehavom strihu. Existujú však aj varianty s malým volánom v úrovni kolena a občas i s rozparkom. Dĺžka okolo kolena už jednoznačne nie je len pre zákazníčky v strednom veku a viac, ale určite aj pre mladšiu generáciu.

Sukne sa nielen krátia, ale aj predlžujú. Nemyslíme tie k členkom, vhodné pre spoločenskú módu, ale „lunguette" dĺžku, čo je viac ako do pol lýtka. Samy osebe sú síce menej efektné, ale môžu upútať dobrým, napríklad zvonovým strihom. Aby zvýšili dojem mladistvosti, môžu byť rozviate, zvonové alebo plisované, priesvitné a vzorované, prípadne dvojité, t. j. podložené ďalšou sukňou pre efekt dlhšou, ako je tá vrchná.

Alidio Michelli7 Alidio Michelli.jpg

Hovoriť o aktuálnej móde sukní znamená otvoriť hneď ďalšie dve témy. Po prvé znovu sa vracia móda kostýmov. Nie tých tradičných, ale rôzne voľne kombinovaných sukní so sakom. A druhá je návrat k veľkej móde šiat. Sú už v popredí módy na jeseň a zimu a v lete 2010 budú absolútnou špičkou aj do spoločnosti.

Elisa Fanti2 Elisa Fanti.jpg3 Elisa Fanti.jpg3a Elisa Fanti.jpg3a Elisa Fanti2.jpg5 Elisa Fanti.jpg5a Elisa Fanti.jpg6 Elisa Fanti.jpg6a Elisa Fanti.jpg

 

 

 

 

Svatava Vynal
Foto archív autorky

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly