Flash
Expo Riva  november 2019


Obujme sa do novej sezóny 

Zlé počasie síce topánkam nežičí, ale o to viac ich potrebujeme. Nové kolekcie obuvi na jeseň a zimu 2009/2010 sa predstavili na talianskom veľtrhu MICAM zároveň s ponukou koženej galantérie, ako aj na veľtrhu GDS v Düsseldorfe. O novinky núdza nebola a charakterizuje ich farba, ozdobnosť a rozmanitosť. Dnes sa neposúvajú len sezóny, ale aj tradičné spôsoby obúvania. A tak nájdeme na trhu zimné sandáliky alebo letné čižmičky.

Ako rastie záujem o obuv a doplnky vôbec, tak sa aj rozširujú cesty ich uvádzania na trh. Ich ponuku nenájdeme iba na špecializovaných veľtrhoch, ale aj na všeobecných módnych veľtrhoch, módnych prehliadkach a kožiarskych veľtrhoch.

01-Paolo_Santini_01.jpg02.jpg03-MANAS.jpg04-Manas.jpg

Prelínanie sezón pomáha pestrej ponuke. Videli sme čižmičky patriace do leta, no vyrobené tak, aby skôr chránili pred teplom než hriali. A rovnako je známe, že zima si už nejaký čas potrpí na sandáliky najmä k dlhým nohaviciam. Oboje sme mohli vidieť v nových kolekciách. Čižmičky sa ukázali aj ako „dessert boots", púšťové šnurovacie topánky. Všetky typy majú spoločné množstvo pásikov nielen na sandálikoch a vyšších topánkach, ale aj na klasických pánskych poltopánkach (Doberman). Najviac sa uplatňujú na vysokých topánkach, od členkových po lýtkové. Sú dekoračné, zdobené (Raparro), ale tiež funkčné a môžu byť aj témou na ľahké kontrasty lesku a farby (Manas). Podobne môžu byť ľahko zdobené štepovaním alebo štrasovým lemovaním, alebo zaujímavými, nie príliš veľkými prackami.

05-Kap.jpg06-Paolo_Santini_03.jpg07-Airstep_01.jpg08-Ash_01.jpg

Móda bežne diktuje aj formy špičiek a opätkov, no na zimnú sezónu je tiež uvoľnenejšia. Dlhé špičky a útle podpätky možno nosiť naďalej a nakupovať ďalšie verzie, hoci čižmy radšej poskytujú väčší priestor prstom, čiže uprednostňujú guľatejšie špičky. Vysoké opätky môžu byť útle, s dvojitou alebo plnou podrážkou najmä na zimných sandálikoch. V dámskej obuvi znovu vystupujú na scénu lodičky, ktoré sa predtým vyskytovali už len sporadicky. Často sa objavujú klasické, nie na priveľmi vysokých opätkoch, aktualizované zaujímavou, neveľmi výraznou ozdobou najmä vpredu, menej nad pätou. Ďalším motívom sú rôzne reliéfy usní a preplietanie, jednofarebné, ako aj kontrastné. Veľkú časť produkcie tvoria športové typy, bývalé tenisky, ktoré sa formou, materiálmi, farbou aj zdobením priblížili všeobecným trendom v obúvaní. Ich forma je zjemnená a zaokrúhlená, podrážky sú menej výrazné, použitým materiálom je useň alebo semiš. Bežná je vnútorná výbava a spracovanie podporujúce ochranu pred zimou a regulujúce správne „dýchanie" nôh (Zen). Poruke je tu tiež veľmi efektné riešenie strihu a švov, ktoré sa hodí aj k smokingu. Popri lakovanej koži je tu semiš aj ďalšie syntetické materiály a oproti minulosti trochu menej kovových ozdôb.

09-Fratelli_Rossetti_03.jpg10-Joop_02.jpg11-Daniel_Hechter_02.jpg12-Raparo.jpg

A farby? Tie sú stále pomerne tradičné, od hnedej koženej škály po čiernu, sivú, opäť tmavomodrú a len občas bordovú. Na zimu tmavé a prírodné farby, nie priveľmi nápadné, s výnimkou luxusnej kombinácie bielej s čiernou v dámskej aj pánskej ponuke.

Pánska obuv sa vracia k anglickým inšpiráciám, aj keď sem-tam so športovými detailmi a uvoľnenou eleganciou. Inšpirácia 80. rokmi je aj tu, v pánskej móde podstatná. Je to na neuverenie, ale podpätky sa stále zvyšujú aj vďaka tomu, že sa spájajú so silnejšími podrážkami.

13-Zen.jpg14-Fratelli_Rossetti_02.jpg15-Via_Uno_05.jpg16-Scholl_04.jpg17-doberman.jpgAdolfo_Carli_01.jpgAldo_Brue_01.jpgAnna_u_Paul.jpgB_4_you.jpgCiao_Trendy_01.jpgD´acqua sparta .jpgDr.Martens.jpgFernando Pires.jpgFlip_Flop.jpgFloris_van _Bommel.jpgFranceschetti_01.jpgFranco_Martini_02.jpgFratelli_Rossetti_01.jpgJLO.jpgLatitude_Femme_01.jpgMarc.jpgMaruti_01.jpgMaruti_02.jpgNaturino_02.jpgPaco_Gil.jpgPrime_Shoes.jpgRaparro.jpgSave0006.jpgShabbiesAmsterdam.jpgSketchers_01.jpgSperryTopSider.jpgSuperfit_01.jpgSuperfit_02.jpgTentazione.jpgUnisa_02.jpgWarmbat_02.jpg

 

 

 

Svy
Foto archív autorky a Messe Düsseldorf/GDS/Tillmann

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly