Flash
Expo Riva  november 2019


ZÁJEM O INVESTICE DO NÁKUPNÍCH CENTER V ČR NADÁLE TRVÁ 

I přesto, že investice do nákupních center v České republice se v letošním roce prozatím neuskutečnily, tak zájem institucionálních investorů o tento segment podle realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield setrvává.

Zájem investorů o investice do obchodních center v České republice nadále trvá, a to zejména z důvodu udržitelných nájmů zvláště ve srovnání s UK a západní Evropou," říká Markéta Křížová, která se specializuje na nákupní centra v České republice a na Slovensku. Úroveň nájmů v UK poklesl v roce o 7,30 %, a to k březnu 2009, což je 15,2 % pokles ve srovnání s trendem z března 2008 podle průzkumu C&W. "Výše nájemného ve střední Evropě jsou pod výrazně nižším tlakem, jelikož původně vycházely z nižších úrovní nájmů. Avšak trendy nejsou jednotné pro tyto trhy a Česká republika je viděna jako jedna z nejlépe si vedoucích zemí střední Evropy," dodává Markéta Křížová.

Jednou z příležitostí dnešního trhu je potenciál přístupu k těm nejlepším nemovitostem. Aktivita investorů se soustřeďuje zejména na nejzajímavější budovy, které poskytují vyšší investiční jistotu. Investoři se v současné době zaměřují na nákupní centra nacházející se v Praze a Brně jako v největších městech České republiky. Právě proto očekáváme, že investice do nákupních center budou nižší pro tento rok, jelikož počet prodejně dostupných nákupní center v těchto dvou městech je limitovaný. Nicméně, pokud se vyskytne vhodná příležitost, zájem o tato centra existuje.

Velkou roli hraje také současný pokles cen. Omezený počet transakcí, které byly uzavřeny (nebo jsou před uzavřením), reflektují výnos z nejkvalitnějších produktů o 200 basických bodů vyšší než v době, kdy byl trh s nemovitostmi na vrcholu. Toto zobrazuje snížení ceny o přibližně 25-30 %," říká Markéta Křížová z Cushman & Wakefield.

Současná ekonomická situace nevede k významnějšímu snížení v ekonomické výkonnosti těch nejlepších nákupních centrech, tato centra spíše zaznamenávají zvýšení jejich podílu na trhu. I když od počátku roku 2009 k dnešnímu dni došlo v České republice ke snížení obratu obchodníků, přesto ta nákupní centra, která jsou dominantní v jejich spádové oblasti a nabízejí silné složení nájemců, nezaznamenala žádné snížení tržeb nájemců. Tyto projekty se pak stávají velmi atraktivní investiční příležitostí pro investory, kteří chtějí předejít investičnímu riziku. Investoři jsou ale schopni identifikovat vhodné investiční příležitosti až v momentě, kdy se dají určit nejlépe fungující projekty, a to hlavně po dokončení nového developmentu.

Investice do obchodních center v České republice se budou podílet zhruba 35-40 % z celkového objemu transakcí za rok 2009. Za posledních 5 let tento podíl kolísal mezi 13 % a 55 %, a to hlavně kvůli novým projektům, které přicházely na trh. Zároveň se dá očekávat, že tento jev se bude stabilizovat během následujících 5-ti let.

 

graf.jpg

Zdroj: Cushman & Wakefield

 

 

Z hlediska typu investorů, kteří v současné době projevují zájem o sektor nákupních center, je jejich kategorie poměrně různorodá. Mezi tyto investory se řadí fondy se strategií dlouhodobých investic, jako jsou zejména otevřené německé fondy hledající pouze ty nejzajímavější nemovitosti.

Český trh začíná v poslední době nabízet takové příležitosti, které upoutávají i tzv. příležitostné fondy. Tyto fondy mohou být více flexibilní v rámci projektů, které se pro ně stávají zajímavými, ale prozatím se k žádnému nákupu nezavázaly. Pro tu správnou investiční příležitost jsou finance vždy dostupné," dodává závěrem Markéta Křížová.

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly