Flash
Expo Riva  november 2019


Obliekate sa podľa najnovšej módy? 

Norimberg/Frankfurt, 25. január 2008 
 

Tretina Európanov a Američanov pripisuje móde veľký význam. Veľmi dôležitým módnym doplnkom sú pre mnohých ľudí topánky. Posledné módne výstrelky vidno najmä na Parížanoch. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu „Fashion", ktorý spoločnosť GfK Custom Research realizovala vlani pre denník Wall Street Journal Europe v 19 krajinách Európy a v Spojených štátoch na vzorke 19 793 respondentov starších ako 15 rokov.

Na otázku, v ktorom európskom meste sú ľudia najmódnejšie oblečení, tretina respondentov a viac ako polovica Francúzov odpovedala, že módou žije najmä Paríž. Kým každý druhý Poliak, Čech alebo Maďar si myslí, že Parížania sú „šik", každý tretí Talian označil za centrum módy talianske Miláno. To skončilo podľa západoeurópanov na druhom mieste v rebríčku. Na druhej strane podľa Rusov, Švédov, Poliakov a Turkov skončili na druhom mieste práve najväčšie mestá ich vlastnej krajiny.

Ďalšia otázka v prieskume zisťovala osobné postoje k módnym trendom a rovnako to, ako veľmi je pre ľudí dôležité obliekať sa podľa poslednej módy. Asi tretina respondentov uviedla, že v princípe sa o módne trendy zaujíma a 8 percent uviedlo, že je to pre nich veľmi dôležité. V medzinárodnom porovnaní sa asi najviac zaujímajú o módu Rumuni a Rusi, pretože až polovica z nich si myslí, že byť trendovo oblečený je dôležité. Naopak, Francúzov, Dánov, Švédov a Američanov posledné výstrelky módy až tak netrápia, keďže každý štvrtý respondent neprikladá svojmu oblečeniu až taký význam. V Nemecku je iba 30 percent respondentov presvedčených, že trendy „outfit" je potrebný.

Prieskum GfK potvrdil všeobecne známy fakt, že v každej krajine sa o módu zaujímajú viac ženy ako muži. Celkovo 40 % žien a 30 % mužov tvrdí, že sledujú súčasné módne trendy. Záujem o módne hity tiež klesá s pribúdajúcimi rokmi. Kým pre polovicu ľudí vo veku od 15 do 29 rokov je byť módne oblečený dôležité, toto číslo sa u ľudí vo veku od 30 do 49 rokov znížilo na 36 % a u ľudí nad 50 rokov na 23 %.

Prieskum GfK ďalej ukázal, že nie všetky typy oblečenia a doplnky sa z hľadiska sledovania módnych trendov vnímajú rovnako. Až 35 % respondentov kladie dôraz na „trendy" topánky. Ženy si na ne obzvlášť potrpia - až 40 % z nich im prikladá veľký význam. Na druhom mieste s 25 % skončili džínsové nohavice. Tu je potrebné podotknúť, že Američania, Holanďania, Dáni a Belgičania sa viac zaujímajú o strih riflí ako o dizajn topánok. Na treťom mieste skončili tričká a blúzky, ďalej nasledujú saká a nohavice (okrem džínsov), kabáty, šaty a svetre. Tašky a kabelky skončili prekvapivo až na ôsmom mieste. Mať trendy kabelku je prirodzene dôležitejšie pre ženy ako pre mužov. Až 14 % si myslí, že najnovšia kabelka je dôležitá.. U žien preto skončila kabelka na piatom mieste hneď za topánkami, džínsami, tričkami a šatami.

Takmer tretina respondentov čerpá v súvislosti s módou inšpiráciu z televízie. Takmer taký istý počet ľudí sa inšpiruje z bilbordov, od priateľov a od rodinných príslušníkov. Každý piaty respondent získava informácie o módnych trendoch z módnych magazínov, na ulici a v rôznych kluboch. Každý desiaty respondent si všíma, ako sa obliekajú celebrity.

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly