V textile a odevoch sa ešte len rozbiehame
Analytik trhu Ing. Ľubomír Drahovský hovorí, že vo všeobecnosti sa odhaduje, že internetový obchod (ďalej IO) vzrástol v roku 2009 o 20 % oproti roku 2008.
„Na zriadenie internetového obchodu sú určené šablóny, ktoré treba dodržať. Má to však viac úskalí - IO musí mať svoju kapacitu zásob, svoju sieť a musí vedieť zabezpečiť službu zákazníkovi a navyše musí byť cenovo výhodnejší ako štandardný kamenný obchod. Najmä sortiment textil je problematický v tom, že väčšina ľudí si musí tovar odskúšať a ohmatať. Ak IO získa prvých spokojných zákazníkov, má šancu rásť aj v tomto segmente. Druhá vec je reklamácia tovaru. V IO všeobecne sa tovar ťažšie reklamuje ako v kamennom obchode. Zdĺhavé je vracanie tovaru a jeho nové dodanie, rovnako vrátenie platieb je zdĺhavé," vysvetľuje Drahovský.
Môže istým spôsobom internetový obchod konkurovať nákupným centrám, kde ľudia v rámci nového životného štýlu pobudnú viac času pri nákupoch?
Internetový obchod môže mať prednosť tam, kde majú ľudia ťažšiu dostupnosť do nákupných centier. Jeho ďalšou výhodou je, že ľudia cez internet nakupujú aj v rámci pracovného času. Samozrejme, že by to nemalo byť, napriek tomu to tak funguje a ľudia takto nestrácajú čas v nákupných centrách.
Môže sa trh presýtiť internetovým obchodom?
Samozrejme, tak ako všade inde vo svete sú e-shopy, ktoré vznikajú a zanikajú, je to normálna genéza obchodu. Je tu však pomerne silná konkurencia medzinárodných e-shopov. Dokonca sú tovary (oblečenie, športové potreby), ktoré sa nakupujú napríklad zo Spojených štátov. Ceny a servis dopravných spoločností sú také dobré, že ľudia začínajú preferovať nákup zo zahraničia. A to je vážna konkurencia rozvoja internetového obchodu na Slovensku.
Darina Vitteková