Rýchly zánik ATOP-u
V Púchove, v sídle Makyty sa 24. novembra tohto roku konalo mimoriadne valné zhromaždenie Asociácie textilného a odevného priemyslu SR (ATOP). Jeden bod programu vzbudil záujem verejnosti aj médií. Malo sa hlasovať o zániku asociácie ako zamestnávateľského zväzu a navrhnúť jeho likvidáciu. Vedenie ATOP-u viedlo k tomuto kroku viacero dôvodov.
Základným poslaním ATOP-u bolo podporovať a organizovať aktivity posilňujúce konkurenčnú schopnosť slovenského textilného a odevného priemyslu, reprezentovať a obhajovať záujmy svojich členov vo vzťahu k štátnym, neštátnym subjektom doma aj v zahraničí. Tieto ciele sa nie vždy podarilo plniť.
Od roku 2000 sústavne klesala produkcia odvetvia o viac ako 40 % a zamestnaných o viac ako 20 %, pričom zamestnanosť na Slovensku v tomto odvetví klesá už od roku 1993. Tento údaj je ku koncu roku 2008 a dnes sú tieto čísla vyššie. V roku 2009 zanikli mnohé firmy, prestali vyrábať a mnohí sa nevyhli ani hromadnému prepúšťaniu. Za prvých osem mesiacov tohto roku klesol počet zamestnancov o 6,2-tisíca ľudí, čo je viac ako za celý minulý rok.
Ďalšou príčinou je svetová ekonomická kríza od štvrtého kvartálu negatívne ovplyvňujúca situáciu v tomto priemysle. Od toho stavu sa nepriamo odvíjal aj stav členskej základne ATOP-u. V súčasnosti má členská základňa necelých 20 členov, z ktorých veľká časť vystupovala ako pasívni členovia. Počet členov nepriaznivo ovplyvnil príjmy asociácie.
ATOP sa pokúšal riešiť niektoré problémy v súčinnosti s kompetentnými orgánmi štátnej správy. Podľa prezidenta ATOP SR Ing. Mariána Vidomana odborná komunikácia na tejto úrovni bola veľmi slabá, takmer žiadna. Označil to za jeden z hlavných dôvodov zániku asociácie. Očakávania nesplnilo ani členstvo v republikovej únii zamestnávateľov SR a ani pozícia pozorovateľa v Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR.
Posledným z dôvodov, ako odznelo na mimoriadnom valnom zhromaždení, bola zmena smerovania aktivít medzinárodného združenia EURATEX. Táto organizácia podľa ATOP-u prestala vystupovať v pozícii riešiteľa projektov a prestala vyzývať členské organizácie na spoluprácu. Koniec koncov členstvo v Euratexe bolo viac-menej prestížnou záležitosťou.
Hlasovania sa zúčastnili všetci členovia s platným hlasovacím právom a jednomyseľne odsúhlasili zánik asociácie k 1. 12 .2009 a jej likvidáciu. V uznesení sa ďalej uložilo správnej rade, aby oslovila členov aj nečlenov za účelom založenia dobrovoľného profesijného textilného združenia.
Púchov/Darina Vitteková