styl 2021


Luxusný tovar sa čoraz viac vyrába mimo Európy 

Globalizácia je všadeprítomná a nevyhla sa ani tradičným luxusným značkám. Tie si už nezakladajú na domácej výrobe, ale nechávajú šiť svoje výrobky v rôznych svetových krajinách. Napríklad tričká amerických značiek Tommy Hilfiger a Ralph Lauren šijú v Indonézii, talianska Prada si necháva vyrábať kožené produkty v Turecku, Armani vo východnej Európe a v Číne. Britská spoločnosť Burberry vyrába svoje pláštenky v Anglicku, zato tričká v Číne. Pre amerických a talianskych biznismenov nie je problém zadať výrobu do iných krajín. Nechávajú si šiť najmä kolekcie prêt-à-porter a doplnky. Francúzi sa však s týmto trendom vyrovnávajú len ťažko.

Obchodníci hľadajú „pomoc" v zahraničí, lebo chcú nájsť firmy s nenahraditeľným know-how. Taliani sú majstrami vo výrobe topánok a kabeliek, India je známa svojimi krásnymi výšivkami a o švajčiarskych hodinkách sa ani nemusíme zmieňovať. Okrem toho tieto firmy sú schopné vyrábať za ekonomicky výhodné ceny.

Elisabeth Ponsolle des Portes, zástupkyňa spoločnosti Colbert Comité, ktorá združuje 70 francúzskych luxusných módnych domov, si položila rečnícku otázku: „Zaujímalo vás niekedy, kde Renault vyrába svoje autá?" Zdieľa názor, že v súčasnom globalizovanom svete by bolo absurdné, keby sa napríklad francúzska firma nechala „zničiť" len preto, že chce byť za každú cenu stopercentne francúzska. Pre Colbert Comité je podstatná kvalitná služba, štýl a dodržanie svojho know-how. Neboja sa vzdať štítka „vyrobené vo Francúzsku" a vymeniť ho za štítok „vyrobil Hermés alebo Chanel".

Vo Francúzskom módnom inštitúte však tvrdia niečo iné: „Bola by katastrofa, ak by sa luxusný tovar vyrábal mimo Francúzska," tvrdí riaditeľka ekonomiky Evelyn Chabllier. Hlavné francúzske značky si za každú cenu uchovávajú značku „Made in France." To je pre nich tá najväčšia hodnota. Najmä pre Chanel. Na druhej strane obchodníci značky Hermés radi hľadajú nových spolupracovníkov a je im jedno, či je to doma, alebo v zahraničí. Ich pánske vreckovky navrhujú, farbia a tkajú Francúzi, ale šijú ich na Madagaskare, ktorý je známy precíznou prácou s ihlou. Podobne je to u Valentina, ktorý má kontrakt s Egyptom, Kenzo a Givenchy opustili Francúzsko v prospech Číny a východnej Európy. Jednotka vo svete módneho luxusu, koncern LVMH mimo Francúzska, Talianska a Španielska prakticky nevyrába.

Vyrábať teda či nevyrábať v zahraničí? Odpoveďou stále zostáva, že v súčasnom globalizovanom svete plnom konkurencie je podstatné, aby sa aj pri zmene „výrobne" zachovala tradícia, vysoká kvalita a pôvodné hodnoty značky.

Zdroj: Z anglického originálu Maurizia Herzovitcha spracovala MaJe

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly