Expo riva 2020


Dámska konfekcia na jeseň a zimu 2010-2011 

Kapalua

Svet módy citlivo reaguje na celkovú atmosféru v spoločnosti. Trendy, vypracované s väčším predstihom, môžu práve vďaka svojmu nadhľadu dobre zohľadniť všetky okolnosti. Nie priveľmi radostná svetová ekonomická situácia potrebuje silnú ženu.

A tak väčšina štylistických centier postavila do popredia trendy pre ženu, ktorá sa nevzdáva. Takto na to reagovali aj poprední návrhári a výrobcovia dámskej konfekcie. Silná žena bude lepšie čeliť všetkým protivenstvám a tomu prispôsobuje aj svoje oblečenie.
V sezóne jeseň a zima 2010/2011 nie sú rozhodujúce len štýly, ale predovšetkým siluety oblečenia. Najdôležitejšími prvkami sú zvýraznené ramená, akceptovaný pás, zväčšovanie objemu a zavinovanie. Zvýraznenie ramien, ktoré sa vracia po tridsiatych a osemdesiatych rokoch, je najtypickejším znakom silnej ženy. Pripomeňme si vojnové 40. roky minulého storočia, keď ženy nastupovali na pozície mužov a manažérske 80. roky, keď začali preberať od mužov vedúce posty.

Nástup červenej
Ďalším silným atribútom je farba. Popri stále silnom zastúpení čiernej sú tu dva odtiene červenej, a to jasná červená pod názvom rúž a tmavšia červená s výstižným názvom divadelná červená. Tieto farby nachádzame vo všetkých trendových štýloch, od drobných akcentov až po celoplošné použitie.

40. roky - športovo elegantná žena
Pre konzervatívnejšie zákazníčky dávajúce prednosť elegancii - či už v korektnom, alebo ležérnom poňatí - je pripravený štýl vychádzajúci zo športovej elegancie 40. rokov minulého storočia. Priliehavá, ale nie tesná silueta so zdôraznenými guľatými aj hranatými ramenami, prirodzeným pásom a lady dĺžkou okolo kolien, alebo naopak veľmi široké sukne a šaty. Farebnosť a materiály podčiarkujú celkový charakter štýlu. Medzi farbami dominujú tmavé základné tóny s veľmi tmavou hnedou, tmavou fialovou a modročiernou. Všetky sú v kombinácii s neutrálmi, najmä svetlou sivofialovou s krásnym názvom - mesačný prach. Svoje miesto má aj farba ťavej srsti. Prevládajú jednofarebné materiály s hladkým alebo len nenápadne štruktúrovaným povrchom, pánsky typ prúžkov a kára v dvoch farebných tónoch. Medzi zväčša prírodnými materiálmi stále víťazí vlna, zmes vlny s kašmírom a čistým hodvábom. V potlači nájdeme drobné aj veľkoplošné vzory často s optickými efektmi.

80. roky - žena vo vodcovskom postavení
Štýl inšpirovaný 80. rokmi minulého storočia je určený menej konzervatívnym ženám, ktoré sa vedia hrať s vrstvením rôznych odevných dielov. Tento štýl určuje predovšetkým zväčšený objem vrátane predimenzovaných ramien a rukávov. Je to štýl kontrastov, dĺžok, farieb a materiálov. Kombinácie mini a maxi, hry s dĺžkami dolných okrajov aj rukávov, rozviate goliere, asymetrické riešenia. Pre farebnosť je typický väčší podiel akcentných farieb, predovšetkým červenej, často použitých od hlavy po päty. Výraznejšie sú aj použité materiály, a to nielen čo sa farieb týka, ale aj výraznejších štruktúr. Častá a výrazná je kombinácia matu a lesku. Silne sú zastúpené úplety, najmä tie s hrubšou štruktúrou.

Aj posledný štýl, určený viac mladším ročníkom, vychádza z 80. rokov minulého storočia. Novo prepracúva prvky pankovej módy. V štýle vedie čierna koža, výrazné zipsy, kovové a krištálikové ozdoby, kontrastné lemovania a používanie syntetických vlákien alebo ich kombinácií. Základná silueta je priliehavá, ale ani tu nechýba zvýraznenie ramien a pásu. Prevládajú minidĺžky a legíny doplnené vysokými čižmičkami. To všetko ukončujú kabátiky a plášte v najmenej o jedno číslo väčšej veľkosti, ako je spodný diel, často v siluete O.
Módnu avantgardu obracajúcu sa vo svojom vzorovaní do budúcnosti a na dosiaľ pre nás neznámych mimozemšťanov v trendoch dámskej konfekcie zatiaľ nenachádzame. Možno nás prekvapia budúcu sezónu!

Nina Provaan Smetanová
Foto Mercedes-Benz Fashion Week Berlin a archív redakcie

Perret   SchaadLena HoschekSchumacherCusto  BarcelonaJoopStrenesseAlludeLena HoschekKapaluaJoopKapaluaLena HoschekKapaluaAlludeAlludeLena HoschekHausach63358_cu_l.jpgDSC00353.jpgDSC00379.jpgDSC00411.jpgkrajka fuchsie.jpgtisk.jpgtisk barev varianta.jpg

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly