Expo riva 2020


Dámske plášte na jeseň a zimu 2010-2011 

10 - 820060-90204.jpg

Bežnému pozorovateľovi by sa mohlo zdať, že vďaka klimatickým zmenám celkom miznú zo sezónnych ponúk hrejivé plášte. Opak je pravdou. Plášte k zime patria, sú základom šatníka. Tohtoročná tuhá zima už nemohla ovplyvniť návrhárov, ale verme, že prinúti obchodníkov aj spotrebiteľov k ústretovejšiemu prístupu k dámskym zimným plášťom.

Trend objemnosti a zvýraznených ramien plášťom nahráva, umožňuje rozohrať tvarovú rozmanitosť. Najsilnejšiu inšpiráciu nachádzame v 40. rokoch minulého storočia.

Klasické dámske plášte z najjemnejšej vlny alebo ťavej srsti s veľkými chlopňami, v dvojradovom vyhotovení sú zároveň hitom aj stálicou. Na sezónu jeseň a zima 2010/2011 sa pre elegantnú ženu tento typ kabáta znovu stáva nevyhnutnosťou. Jednoduché blejzrové riešenie je často obohatené veľkým golierom, neraz padajúcim až do pol chrbta, dvojradové zapínanie môžu nahrádzať jednostranné pútka. Maxidĺžka je pre tento typ plášťov typická, objavuje sa však aj dĺžka midi. Mnoho variantov je aj v skrátenej dĺžke okolo kolien a do pol stehien.

Vatované kabátiky a plášte k zime už niekoľko rokov neodmysliteľne patria, čo by mohlo znamenať, že už azda ani nie je možné priniesť niečo nové. Aj tu však môžeme použiť známu poučku - opak je pravdou. Celkový trend zväčšenia objemnosti poskytuje vatovaným kabátikom omnoho viac možností. Najviac objemu nájdeme v šálových alebo kapucňových golieroch a v zaoblenom riešení ramien. Dĺžka vatovaných plášťov sa pohybuje okolo kolien. Časté a zaujímavé sú riešenia v dĺžke do polovičky bokov, ktorá nechá vyznieť najmä dôraz na hornú časť kabáta. Častým doplnkom oboch typov plášťov je dlhovlasá kožušina, predovšetkým kožušinový golier z pravej aj umelej kožušiny.

Zimný trenčkot, športový typ plášťa je úplnou stálicou 21. storočia. Objavujú sa stále nové typy a nové varianty využívajúce typické znaky tohto pôvodne vojenského plášťa v jednofarebnom a viacfarebnom vyhotovení.

Kožušinové plášte sa pomaly a isto vracajú na módne výslnie a strácajú punc až takého  výnimočného luxusu. Platí to predovšetkým pre najčastejšie používané králičie a jahňacie kožušiny, ktoré vďaka novému spracovaniu, farbeniu a potlači získavajú nové možnosti. Uvoľnené strihy a výrazné farby posúvajú kožušinové plášte do pozornosti mladších ročníkov.

Nina Provaan Smetanová
Foto Mercedes-Benz Fashion Week Berlin a Kapalua

OstertagStrenesseGoyaGoyaSusane WiebeWiebemarc jacobsmarc jacobsmarc jacobsSonja RykielStrenesseGasperiOscar de la RentaOstertag4 - 820200-90204.jpg5 - 810720-61204.jpgWiebeGoya8 - 800106-60504.jpgSontagStrenesse

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly