Expo riva 2020


Stručne zo sveta 

Konkurencia vie spolupracovať
Talianska pletiarska oblasť v okolí Carpi medzi Modenou a Reggio na sever
od Bologne sa stala v 50. rokoch minulého storočia kolískou vzniku celosvetovej módy svetríkov. Prvenstvo má však aj v rebríčku tých, ktorých nepriaznivo postihla čínska konkurencia. Teraz však dokázali, že i globálna spolupráca je prospešná.

Pletiari z tejto oblasti začali najprv delokalizovať  výrobu do Číny, čím sa čínski výrobcovia zaučili do know-how výroby. A tak sa začali aj čínski podnikatelia viacej usilovať preniknúť do tejto oblasti. A dnes? Miestni talianski výrobcovia si uvedomili význam vlastných značiek a pre zachovanie ich konkurencieschopnosti nechávajú vyšívať svoje modely v Číne - samozrejme, so značnou úsporou nákladov. Ide už asi o tretiu generáciu pôvodných rodinných podnikateľov, ktorí síce menej improvizujú, ale  stále majú značnú dávku flexibility - pružnosti.

 

Francúzsky Carrefour hlási zvýšenie predaja

Nie všade, ale globálne francúzsky obchodný reťazec hlási zvýšenie predaja o 1 percento

v 4. štvrťroku 2009. Mal tak dosiahnuť obrat takmer 26 miliárd eur.V reťazci došlo aj k personálnym zmenám, keď do funkcie vedúceho predstaviteľa francúzskeho Carrefouru bol menovaný bývalý riaditeľ Tesca James Mc Cann, ktorý bude spolu s ostatnými vedúcimi pracovníkmi spolupracovať s CEO (chief executive officer, hlavný výkonný riaditeľ - pozn. redakcie), ktorým je Lars Olofsson.        

 

Lisabonu hrozí zníženie valutácie

Medzinárodná valutácia, ktorú uskutočňuje niekoľko svetových agentúr, znamená vždy buď postup, alebo naopak stratu medzinárodného kreditu, a preto je veľmi dôležitá.  

Tentokrát sa negatívny posudok zo strany agentúry  Moody's dotýka  Portugalska.

Rok 2009 sa niesol v znamení celosvetových trhových problémov a nepomohol ani jeho miestnej ekonomike. Navyše krajina prechádza aj svojimi vlastnými politickými problémami, a tak promptné riešenie akýchkoľvek záležitostí  je v nedohľadne.Vzniká neistota a zhoršuje sa tzv. pocitová klíma v krajine. Napriek tomu, že sa znižuje PIL, teda súhrn vyrobených hodnôt, niektorí politici sa snažia minimalizovať dopad krízy na ďalší vývoj v krajine. Môžeme len konštatovať, že Portugalsko bolo vždy veľmi reaktívne. 

 

Veľké grécke problémy

Prepad burzy o 5 percent, znížená produkcia, znížený PIL, pokles vývozu, 86-percentné zadĺženie a k tomu menší príjem zo zahraničnej turistiky a cestovného ruchu, takého dôležitého odvetvia pre Grécko, to všetko spôsobilo vážne problémy tejto krajiny. Chýba likvidita, schopnosť splácať dlhy. Zatiaľ sa však nielen miestni, ale aj európski experti zhodujú v názore, že sa z  tejto situácie Grécko spamätá.

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly