Expo riva 2020


Kravaty prežívajú novú éru 

kravata 2.jpg

Kravaty boli s príchodom novej spoločnosti nutným „príveskom" pánskeho profesionálneho života. Nie vždy obľúbené, skôr ako nevyhnutná povinnosť. Keď sa pomaly začali šíriť tendencie, že to pôjde aj bez nich, tak sa výrobcovia kravát začali predbiehať v nápadoch a rôznych variáciách čo do farby, zábavných motívov, kombinácií vzorov, a to všetko na takej malej ploche, akú vlastne kravaty na kreativitu poskytujú.

Zožali úspech, hoci tým, že výrobcovia košieľ začali rozširovať svoju ponuku o čoraz rozmanitejšie a originálnejšie košele, prišlo obdobie, keď sa profesionálne a dokonca aj spoločenské oblečenie zaobišlo bez kravát. Nastúpili rozhalenky, ktoré svojimi rafinovanými kontrastmi nahradili formálnosť kravát. Na výzvy vývoja kravát však začali prekvapivo reagovať ženy, ktoré začali nosiť pánske kravaty, samozrejme, netradične uviazané a hlavne uvoľnené. Nazvime to emancipáciou s troškou irónie...
No a aký je súčasný vývoj kravát? Odpoveď nám dáva januárový veľtrh pánskych odevov Pitti Uomo. Napodiv dochádza k zlomu. Kravaty sa stávajú skôr súčasťou života, nie direktívne, nútene, ale ľubovoľne prepojené s košeľou a sakom. Preto opäť prichádzajú tradičné kravaty s malými vzormi, ktorým sa technicky hovorí „tie design", teda kravatové. Vo väčšine rešpektujú farebnosť a štýl košele a vytvárajú vzájomne zaujímavé, hoci aj jemné kontrasty.
Táto tendencia kravát je výrazná nielen pri veľkých talianskych značkách, ale rovnaké „razenie" majú aj tradičné anglické kravaty a taktiež sa objavujú aj v kolekciách celosvetovo známych značiek pánskeho odievania. Dokonca sa táto uvoľnenosť prejavila aj návratom motýlikov, ktoré sú zrazu veselé, rôzne, ale zároveň nenápadne vzorované, niekedy aj akoby nesprávne uviazané. Jednoducho, odrazu sa nosia nie pre to, že sa to patrí, ale pre radosť z nosenia.

SVy

kravata 1.jpg


ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly