Expo riva 2020


Firmy nečekají výrazné oživení 

České firmy sice již dohlédnou na konec současné krize, v letošním roce však neočekávají žádné výrazné oživení svých aktivit. Ukázal to průzkum, který na sklonku minulého roku uskutečnila Vysoká škola ekonomická v Praze. O jeho výsledcích dnes informovala ČTK.

Z průzkumu vyplynulo, že firmy pro rok 2010 čekají jenom o něco lepší výsledky než v loňském roce. Pouze desetina domácích společností předpokládá růst produkce o více než deset procent, dalších 37 procent firem vidí své výhledy do letošního roku naprosto shodné, jako byl jejich stav v roce 2009. Nárůst do deseti procent očekává 32 procent firem, pokles produkce do deseti procent by měl postihnout 16 procent oslovených podniků. Zbývající dokonce očekávají snížení své produkce o více než deset procent.

"Jako varující signál bychom měli brát fakt, že 16 procent společností i letos předpokládá pokles produkce, u pěti procent bude podle odhadu manažerů dokonce větší než o desetinu jejich loňského výkonu. Právě tento segment firem představuje riziko pro zaměstnanost a případně i pro růst počtu konkurzů," komentovala výsledky vedoucí katedry podnikové ekonomiky VŠE v Praze Eva Kislingerová.
Průzkum se uskutečnil na přelomu listopadu a prosince 2009, odpověděl v něm vzorek téměř 150 firem, které velikostí, regionálním rozložením, počtem zaměstnanců a dalšími faktory v podstatě reprezentují rozložení výrobní sféry ČR. Poněkud silnější vliv oproti reálnému složení podniků mají v průzkumu společnosti sídlící v Praze a větších městech, dále také společnosti s vyšším obratem. Podle Kislingerové jde o třetí vlnu obdobného zkoumání, předchozí se uskutečnily v dubnu a v červenci 2009.
"Pokud se podíváme na časovou řadu odpovědí, pak je směrem k budoucnosti jasně cítit jistý optimističtější pohled na vývoj produkce podniků. Na straně druhé ale fakt, že pro rok 2010 čekají firmy přece jenom o něco lepší výsledky než v roce 2009, neznamená mnoho," naznačila Kislingerová s tím, že pro rok 2010 již jde o srovnání vůči stavu roku 2009, tedy s dobou krizovou a s nízkou základnou. "Problém je v tom, že pouze u minimálního množství podniků lze očekávat, že se jejich produkce dostane na úroveň roku 2008, většinou zůstane relativně hluboko pod ní, takže dopady krize budou z tohoto pohledu dosti dlouhodobé," upozornila.
Určitou šanci lze podle ní vidět v tom, že společnosti nyní pro jistotu pohlížejí na budoucnost spíše pesimisticky, což je velký rozdíl proti zkoumání provedenému v dubnu 2009. "Tehdy se ukázalo, že mnoho vedoucích pracovníků ještě nedoceňovalo krizi a reálné výsledky pak byly o poznání horší než odhady," upozornila Kislingerová.

www.komora.cz, Štefan Weber

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly