Expo riva 2020


Ekonomická nálada v EU se zlepšuje 

Ekonomická nálada v eurozóně a v Evropské unii se nadále výrazně zlepšuje. Podle informací Evropské komise loni v prosinci vzrostla již devátý měsíc po sobě. Index ekonomické nálady (ESI) vzrostl v eurozóně o 4,1 bodu na 92 bodů a v celé evropské sedmadvacítce o 2,5 bodu na 91,3 bodu. I tak ale nadále zůstává pod dlouhodobým průměrem, kam jej „srazila" hospodářská a finanční krize.

Důvěra a nálada v hospodářství se zlepšuje ve většině z 27 členských států EU, nejvíce ve Velké Británii (8,2 bodu) a Francii (4, l bodu). V Česku loni v prosinci meziměsíčně vzrostl o 2,2 bodu na 78,9 bodu. Jedinou zemí, kde statistici zaznamenali pokles, je paradoxně Polsko (-0,6 bodu), kterému se prakticky jako jedinému státu v unii v uplynulém roce vyhnula hospodářská recese.
Zlepšování ekonomické nálady v unii a eurozóně „táhne" především vývoj v průmyslu, kde se nálada v prosinci 2009 meziměsíčně zlepšila o tři body. Optimismus průmyslníků vyplývá především z růstu počtu objednávek, na druhé straně jej ale stále brzdí nevelká očekávání, která se týkají celkové produkce. Pokles zásob ve skladech totiž ukazuje, že průmyslníci nadále poptávku kryjí především ze skladových zásob, což se týká především automobilového průmyslu.
Optimismus ale převládá i ve službách, kde nálada vzrostla o jeden bod v eurozóně a například ve Velké Británii dokonce o šest bodů. Zlepšuje se ale i důvěra spotřebitelů, o jeden bod v průmyslu i ve službách. Evropská komise to přičítá zmenšujícímu se strachu obyvatel z dalšího propouštění, přestože ekonomové varují, že míra nezaměstnanosti poroste i v příštím roce, především pak na jeho začátku.
Velká očekávání naopak nemají obchodníci v maloobchodu, kde se nálada v Evropské unii loni v prosinci ve srovnání s listopadem vůbec nepohnula a v eurozóně vzrostla jen o jeden bod. Spíše pesimismus naopak převládá ve stavebnictví, kde se ESI meziměsíčně propadl v celé evropské sedmadvacítce o jeden bod a v eurozóně dokonce o dva body.

Zdroj www.komora.cz, Štefan Weber

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly