Expo riva 2020


NA SLOVENSKU LETOS VYROSTE VÍCE NÁKUPNÍCH CENTER NEŽ V ČR 

Zdroj: Cushman & Wakefield, duben 2010

V Evropě bylo loni v nákupních centrech postaveno 7,4 milionu m2 nové plochy.Víc jak polovina z ní (57 procent) přitom vyrostla v zemích střední a východní Evropy. V Polsku a na Slovensku bylo loni dokončeno dokonce více ploch než v roce 2008. Česká republika ale  zaznamenala ve výstavbě pokles, který zřejmě bude nadále  pokračovat.

 

 

Letos se u nás plánuje výstavba nebo rozšíření šesti nákupních center o celkové ploše 101 tisíc m2. To je o 19 procent méně než v roce 2009. V České republice se projevuje utlumení výstavby, ke kterému se developeři  rozhodli v letech 2007 - 2008. V tu dobu už bylo zřejmé, že postupně dojde k nasycení trhu a boom ve výstavbě z předešlých let opadne," říká Martin Žížala, vedoucí maloobchodního týmu v Cushman & Wakefield.

Polsko a Slovensko zde na rozdíl od zbytku Evropy vykazují pokračující růst. V Polsku výstavba nadále roste díky velikosti spotřebního trhu. Města s počtem obyvatel nad 100 tisíc jsou pro developery i obchodníky stále zajímavá a zatím nejsou plně obsazená. Na Slovensku je situace zcela odlišná.

Tamní trh je naopak relativně malý a developeři ho objevili" až v letech 2005-2006. V tu dobu začala mimořádná aktivita na straně domácích hráčů i velkých zahraničních developerů. Na Slovensku se nyní dokončují projekty, jejichž příprava byla tenkrát zahájena. Proto bude na Slovensku i letos otevřeno více nových ploch než u nás," říká Martin Žížala.

 

Středoevropské země zůstavají pořád pod průměrem

Výstavba nákupního centra včetně přípravné fáze trvá zhruba čtyři roky. Česká republika má výhodu v tom, že developeři své aktivity přizpůsobili trhu ještě dříve, než je k tomu donutila krize. Díky tomu je dnes trh vyvážený a nepotýkáme se s plošným nadbytkem volných ploch," dodává Martin Žížala. V Evropské unii dnes existuje v průměru 225 m2 prodejní plochy nákupních center v přepočtu na tisíc obyvatel. Všechny středoevropské země (ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) jsou zatím pod tímto průměrem. Nejvíce se mu blíží Česká republika se 192 m2/tisíc obyvatel.  S těsným odstupem následuje Polsko (173 m2/tisíc obyvatel).

 

NÁKUPNÍ CENTRA PLÁNOVANÁ V ČR - 2010

NÁKUPNÍ CENTRUM

MĚSTO

STADIUM

ETAPA

ROZLOHA

Fashion Arena

Praha

plánováno

druhá fáze

7,200

Galerie Harfa

Praha

ve výstavbě

nové centrum

44,000

Avion Park Ostrava

Ostrava

ve výstavbě

čtvrtá fáze

10,000

Forum Liberec

Liberec

ve výstavbě

druhá fáze

21,500

Chomutovka

Chomutov

ve výstavbě

nové centrum

10,000

Prior Olomouc (Galerie Moritz)

Olomouc

plánováno

nové centrum

9,000

CELKEM

 

 

 

101,700

 

 

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly