Expo riva 2020


Zaměstnanci OP Prostějov zřejmě přijdou o finanční pomoc EU 

ATOK/Mercedes Wimmerová (krátené)

Český stát zřejmě nemá nárok získat dotaci z Evropského globalizačního fondu na pomoc bývalým zaměstnancům Oděvního podniku Prostějov, protože nesplňuje základní podmínku pro čerpání peněz z fondu. Krach firmy musí být zapříčiněn výslovně světovou hospodářskou krizí, nikoliv chybami vedení podniku. ČTK o tom informoval ředitel místního úřadu práce Vojtěch Pospíšil.

 

OP Prostějov, který je v konkurzu, propustil na konci dubna asi 600 lidí.
"Z rozhovorů a informací poskytnutých osobami nejzasvěcenějšími, posledním krizovým manažerem a ředitelem Oděvního podniku Jiřím Tuvorou a také předsedou představenstva Milivojem Žákem, vyplývá, že podnik nemusel skončit, kdyby neselhalo jeho vedení," uvedl ve zprávě Pospíšil. Z podkladů úřadu práce také podle něj vyplývá, že OP masivně propouštěl zaměstnance při likvidaci řady svých mimoprostějovských závodů dlouho před tím, než do Česka dorazila celosvětová krize.
Informaci o tom, že by český stát mohl získat z Evropského globalizačního fondu dotaci na pomoc bývalým zaměstnancům OP, zaslal ve středu médiím europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL). Peníze by mohly podle něj sloužit na rekvalifikaci, pomoc při hledání nového zaměstnání, či na rozjezd podnikání bývalých pracovníků OP. "Pravidla pro přidělování dotací jsou navíc měkká a ohebná, a to i pokud jde o určení výše finanční podpory na hlavu. Praxe je taková, že o kolik si žadatelský stát řekne, tolik dostane, samozřejmě pokud náklady na pomoc propuštěným náležitě prokáže," řekl europoslanec.
OP propustil na konci dubna asi 300 lidí v Prostějově a dalších zhruba 290 v Jeseníku. Bývalí pracovníci OP si budou podle odborníků hledat nové zaměstnání jen velmi obtížně. Počet volných míst v regionu je výrazně omezený, profese šiček a švadlen navíc téměř nejsou poptávané. Úřady práce se proto budou snažit pro propuštěné připravit vzdělávací či motivační programy.

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly