Expo riva 2020


Pouze pětina podnikatelů si přeje zavedení Eura 

ATOK

Rychlé zavedení společné evropské měny si přeje podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků pouze 20 % malých a středních podnikatelů, uvádí monitoring médií s odkazem na euractiv.cz. Podle AMSP ČR tento výsledek souvisí zejména se současnými problémy Řecka. Euro je však podle jejích zástupců nutné vidět pozitivně.

 

Na otevřenou otázku: „Které opatření by podle Vás účinně podpořilo export českých firem do zahraničí?" odpovědělo „přijetí eura" pouze 6,6 % respondentů. Když měli následně podnikatelé hodnotit sedm konkrétních opatření proexportní politiky, skončilo euro až na „chvostě".

Tři čtvrtiny respondentů souhlasily s marketingovou podporou tuzemských výrobků na zahraničních trzích a také s podporou českých exportérů mimo evropský kontinent. Naproti tomu pro „rychlé zavedení eura" by „určitě" hlasovalo jen 14,5 % firem a „spíše" 5,15 %. Dohromady tedy sotva pětinová podpora. Naopak odpůrců je 58 %.
„Tento výsledek odráží jejich obavy z dění kolem eurozóny v souvislosti se zadlužením Řecka," vysvětluje tisková zpráva AMSP ČR. Podle jejího místopředsedy Karla Havlíčka je v tom ale hlubší příčina. Teď si mneme ruce, že nejsme v eurozóně - nemusíme totiž Řecku pomáhat. Nechceme být solidární a rádi jen přijímáme," říká Havlíček na dotaz EurActivu. Podle něj je ale role eura jednoznačně pozitivní, což se ukazuje i v současné dluhové krizi. Díky euru Řecko žije a z toho mohou profitovat i všechny evropské firmy, které tam exportují," vysvětluje Havlíček. Každá ekonomika je natolik silná, nakolik je silná v exportech," dodává.

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly