Expo riva 2020


Důvěra v ekonomiku eurozóny se po propadu opět zvedá 

Zdroj HK ČR

Důvěra v ekonomiku eurozony se po ojedinělém květnovém propadu opět odrazila k růstu. Takzvaný index ekonomické nálady (ESI), který dnes podle ČTK zveřejnila Evropská komise, v červnu vzrostl o 0,3 bodu, tedy celkově na 98,7 bodů. V celé Evropské unii se důvěra příliš nezměnila a ESI nepatrně klesl pouze o 0,1 bodu na 100,1 bodů.

 

Velmi obezřetní k budoucímu vývoji nicméně nadále zůstávají průmyslníci. Nálada mezi manažery průmyslových podniků v celé EU klesla v červnu o jeden bod a méně firem ohlásilo nedostatečný stav zásob či dokončených produktů. Situace je o něco lepší v eurozóně, kde vedení průmyslových závodů zůstává ohledně budoucích zakázek poměrně optimistické a nálada v průmyslu tak zůstala na květnových hodnotách.

"Nepřekvapuje růst důvěry v průmyslu v eurozóně a naopak pokles ve stavebnictví, který byl vidět už v květnu," reagoval analytik ČSOB Petr Dufek. "Průmyslu se daří a vykazuje každý měsíc lepší výsledky, rostou i zakázky, a tak optimismus průmyslových firem je na místě," doplnil. Otázkou však podle něj je, na jak dlouho. "Stále není jasný dopad rozpočtových úsporných opatření, který začne být vidět už nejspíše ve druhé polovině roku," dodal.
Důvěra v ekonomiku v červnu výrazně rostla ve službách, a to konkrétně o dva body v EU a o jeden bod v eurozóně. V trendu se odráží především mírné zlepšování situace jednotlivých firem v uplynulých třech měsících. Manažeři nicméně příliš nevěří, že by se měla v následujících měsících nějak výrazně zvýšit spotřebitelská poptávka. Tato očekávání v celé Evropské unii oslabila a v eurozóně zůstala stejná jako v květnu.

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly