Expo riva 2020


V Bratislave vyrástli silné kreatívne osobnosti 

Absolventské prehliadky sú symbolickým aj praktickým krokom do sveta reality. Sveta, kde samotný talent nestačí. Takýmito úvodnými slovami bola ohlásená absolventská prehliadka piatich bakalárov a siedmich magistrov ateliéru odevného dizajnu pod vedením docentky Júlie Sabovej.

 

Je všeobecne známe, že z tohto ateliéru vychádzajú zdatní jedinci, schopní presadiť sa kreatívnou tvorbou a upútať pozornosť odbornej aj mediálnej verejnosti. Rovnaký dojem mohol získať každý, kto prišiel 11. júna do showroomu Mercedes Benz v Bratislave, ktorý tejto akcii prepožičal svoje priestory.

Vo veľmi nielen počtom, ale aj tvorivým potenciálom silnej skupine, predstavilo svoje kolekcie desať dievčat a dvaja chlapci, medzi nimi aj mediálne známejší Martin Hrča alebo Markéta Martišková, víťazka Lineapelle v Bologni. Vytvorili kolekcie s vlastným originálnym prínosom a prejavom, ktoré zaujali tiež zložitými strihovými riešeniami.

Boli založené na štruktúre. Napríklad kolekcia Lucie Ivanovej na prvý pohľad nevyzerala na to, koľko za ňou bolo práce, pritom bola sofistikovaná a premyslená"hovorí docentka Sabová.

Boli sme tiež zvedaví, či mala medzi absolventmi nejakých favoritov.

Mojím favoritom medzi bakalármi bola Markéta Martišková, ktorá do kolekcie dala vlastnú nadsázku a vtip vlastný mladým ľuďom, na druhej strane ma príjemne prekvapil Martin Hrča, ktorý touto kolekciou dokázal, že vyzrel. Je totiž iné vidieť kolekciu v štádiu rozpracovania a prípravy v ateliéri a je iné vidieť ju na modelkách s choreografiou a nasvietením. Spomedzi magistrov sa mi páčila prezentácia Eleny Petruškovej. V predvedení bola istá miera farebnosti aj pohybu."  Prevažná väčšina kolekcií bola vyvážená, sofistikovaná, vyznačujúca sa dobrou krajčírskou prácou. Čo sa organizačnej stránky týka, prehliadka mala dobrú úroven ako z pohľadu predvedenia jednotlivých kolekcií so zaujímavými choreografiami, tak i z hľadiska moderovania a ostatného servisu. 

Musím povedať, že som veľmi spokojná ako sa všetci vypracovali aj po krajčírskej stránke. V žiadnej kolekcii som nevidela vážnejšie chyby", hodnotí absolventskú prehliadku doc. Sabová. My sa s týmto názorom stotožňujeme.

 

 

Bratislava/Darina Vitteková

Foto archív

<<1>>

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly