Expo riva 2020


Blúzok nikdy nie je dosť 

Blúzka, košeľa, top, tunika - to sú súčasné názvy odevného dielu, ktorý pokrýva a najmä zdobí vrchnú časť tela dám. Kedysi to bola „iba" blúzka. Blúzky patria stále k dámskemu oblečeniu a dôkazom toho je, že ako klasika, tak aj avantgarda ich zaradili do svojej naozaj širokej ponuky.

 

Na prvý pohľad ihneď upútajú rozmanité kombinácie a množstvo volánov a volánikov, rýh a riasení saténových aj šifónových materiálov. Hodvábny satén a polopriesvitný šifón sú na jeseň a zimu 2010/11 materiálmi číslo jedna. Inovované zmesi hodvábu, viskózy a elastanu zas uľahčujú údržbu a spríjemňujú nosenie. Takže prácnemu škrobeniu a žehleniu odzvonilo. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že spomínané materiály sú vhodnejšie skôr na leto, ako do sychravej a studenej zimy, ale opak je pravdou. Taký hodváb je vhodný do každého ročného obdobia - v lete chladí, v zime hreje.

Drobné volány alebo kaskády veľkých volánov zdobia predovšetkým prednú časť blúzok. Môžeme povedať, že ide o náznak novej romantickej vlny. Väčšina blúzok však napriek týmto romanticky pôsobiacim ozdobám pôsobí nielen veľmi žensky, ale aj moderne. Súčasný vzhľad podporujú kombinácie farieb a vzorov, veľmi často čiernej a bielej, objavujú sa dokonca aj varianty potlačí na tému kožušín šeliem a plazov. Nebudú chýbať prúžky a pásy ako aj veľkoplošné potlače.

Móda však pamätá aj na romantické duše. Pre ne sú pripravené biele blúzky s čipkovými vsadeniami a  aplikáciami. Trend asymetrických riešení a detailov sa pravdaže nevyhol ani blúzkam a topom. Sú to najmä efekty ovinovania, nesymetrického zapínania a riešenia priekrčníka. Pri spoločenských blúzkach si fantázia rozhodne naplno popustí uzdu a stretneme sa tak aj s blúzkami s jedným rukávom, alebo odvážnymi výstrihmi na prednom aj zadnom diele.

Vráťme sa však k biznis oblečeniu, kde je blúzka stále nepostrádateľná. Aj na nastávajúcu zimu vedie košeľová blúzka pánskeho typu z príjemného materiálu s elastanom, väčšinou ide o zmes bavlny a polyesteru. Na aktuálnosti blúzkam pridáva uvoľnenie strihu, a spomínané romantizujúce a asymetrické detaily.

V zimnom období sa stretneme s novuobjavenými blúzkami s viazačkou - od tenkej šnúrky až po mohutný šál, ktorý sa dá uviazať do mašle, či len ľahko prehodiť. Pre každého niečo, stačí si vybrať. Viete predsa, čo sa hovorí - blúzok nie je v dámskom šatníku nikdy dosť.

 

Nina Provaan

Foto - Getty Images, Cibeles Madrid, Igedo Company, /CPD/ Tillmann

<<1>>

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly