Expo riva 2020


Mám vyžehlenú košeľu? 

Košele, neoddeliteľnú súčasť pánskeho šatníka, v súčasnosti dokážu v zime nahradiť pulóvre alebo jemné roláky, v lete zase tričká, alebo polokošele. Napriek tomu má košeľa v pánskom šatníku stále prevahu. Nezaobíde sa bez nej žiaden odevný štýl a dizajnéri v súčasnosti hľadajú aj jej nové, avantgardné formy.

 

Vývin pánskych košieľ je oproti ostatným odevným súčastiam veľmi pozvoľný a na prvý pohľad nenápadné zmeny spočívajú v sezónnych farbách, vzoroch a použitých detailoch. Sú to sotva badateľné, ale kvalitatívne dôležité prvky, ktorým hodnotu dodávajú najmä inovované materiály, ktoré už nevyžadujú úzkostlivú starostlivosť v podobe namáčania alebo žehlenia.

 

Mestský štýl

Košele do obleku, športového saka, pletenej vesty, či pulóvra budú mať veľmi pohodlný strih, ktorý pôsobí štíhlo, no určite nie upäto. Golier, podgolierová časť a manžety sa pridŕžajú umiernenej klasiky a ramenné sedlo bude dostatočne široké a tým pádom pohodlné. Zapínanie hladké alebo v lište je skôr nenápadné, manžety budú zakončené predĺženým rozparkom, čo umožní ako pohodlné obliekanie, tak i prípadné ležérne vyhrnutie rukávov. Našité nápadné vrecko však bude vhodné nanajvýš na kartičku s poznámkou, určite sa doňho nevojde  pero, mobil alebo vreckovka.

Obľúbenou témou sa stanú jemné aj výraznejšie prúžky, káro a kocky, ktoré budú drobnejšie, usporiadané v nekontrastných farebných kompozíciách. Pastelové tóny ružovej, svetlo modrej, banánovej, zelenkastej, žltej, striebristej a svetlej fialovej budú zastrené a už sa nebudú uplatňovať odtiene pôsobiace „vypraným" dojmom. Práve tieto tóny budú základom pre živšie prúžky alebo káro. Vpracované detaily v podobe gombíkov, dierok, výšivky loga alebo podloženia sedla budú pôsobiť sofistikovane a inovácia bude vyjadrená najmä konfekčným spracovaním a kvalitou materiálov.

 

Šport a outdoor

Tento štýlový námet bude mať taktiež silný vizuálny retro podtext. Inšpirácia dobovými športmi, cestovaním a pobytmi v extrémnych podmienkach sa prejaví v rustikálnych typoch „drevorubačských", objemnejšie pôsobiacich typoch košieľ. Ich hrúbka však bude len zdanlivá, nakoľko budú ušité z príjemných a mäkkých česaných bavlnených tkanín a flanelov. Naopak, košele do prírody a na športové účely budú jemné, s mierne pokrčeným povrchom. Pri mnohých z nich objavíme premyslené detaily ako podšité goliere a sedlá, vrecká s otočeným vzorom, pútka a  pod.

 

Mimo konvencií

Pravda, na svoje si prídu aj milovníci košieľ nezvyčajného i naopak veľmi klasického strihového riešenia. Prvé sú zaujímavé svojou nekonvenčnosťou, druhé budú extrémne štíhle, čo ešte zdôraznia buď elastické komponenty, alebo až predimenzované klasické prvky s výrazným uprednostnením čiernej farby, na rozdiel od tradične bielej klasiky. To však neznamená, že by sa nevyužívala celá škála pomerne výrazných odtieňov ako červená, jasná modrá, fialová, oranžová, medená, oceľová alebo zelená. Okrem bavlny uplatnenie nájdu aj hodváb a syntetické materiály. Výrazovými prostriedkami tejto skupiny budú potlače panelových vzorov a množstvo tvarových detailov.

 

D-Club Praha

Foto archív autorky

<<1>>

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly