Expo riva 2020


Dizajnérska talentmánia v Prešove 

V prešovskej hale PKO zaplnenej do posledného miesta, sa do prvých radov posadili zástupcovia správnych orgánov s celoštátnou pôsobnosťou ako aj mesta Prešov a prešovského kraja. Aj keď sa im treba poďakovať za to, že prišli podporiť akciu, ktorá mala každú chvíľu odštartovať, jej hlavnými aktérmi neboli. Tí sa s nervozitou pripravovali v zákulisí a ich fanúšikovia obsadzovali čo najvýhodnejšie miesta okolo pódia. Porota sedela na svojich miestach, mohlo sa teda začať.

 

 Zvučka a logo tancujúce na kulisách otvorili ďalší ročník prehliadky celoslovenskej odevnej tvorby Módna línia mladých 2010. Už len fakt, že sa v týchto časoch podarilo zorganizovať takúto veľkú akciu, napĺňal ovzdušie nadšením. Z objektívnych príčin sa však zo zahraničných škôl súťaže zúčastnili len školy z Českej republiky. Pripomíname, že na Slovensku je to jediná súťaž pre stredné školy so zahraničnou účasťou a podľa našich informácií existuje v susedných Čechách taktiež jediná, konkrétne Prostějovská zlatá jehla. Musíme však dodať, že minimálne počtom súťažiacich bol Prešov aj v minulosti významným súťažným podujatím.

Atmosféra bola opäť vynikajúca, miešali sa v nej očakávania spolu s radosťou z úspechu, či naopak trpkosťou sklamania. Z pohľadu poroty úroveň súťažných modelov bola približne rovnaká, ako vlani, našli sa však aj kategórie, ktoré očakávania nenaplnili. V porovnaní s minulým rokom bola silná kategória spoločenských šiat, kým v tomto naopak patrila medzi jednu z najslabších. Prekvapila však  kategória spodnej bielizne, ktorá bola navzdory malému počtu súťažných kolekcií kvalitnejšia ako vlani. Príjemným prekvapením bola aj kategória športových odevov.

Ocenení bolo dosť, súťažiacich tiež. Ako sa to teda skončilo? Oceneniami sa nešetrilo, jedno sa dokonca ušlo aj organizátorovi - Strednej odbornej škole podnikania na čele s jej riaditeľom Ing. Stanislavom Kuchtom. Udelila mu ho Európska vzdelávacia akadémia v Bratislave. Porota v zložení - predseda Ing. Miroslav Mihál (MŠ SR), akad. mal. Magda Brellošová, módne návrhárky Veronika Gall a Linda Pločicová, Mgr. Darina Vitteková (šéfredaktorka časopisu Móda revue), Ing. Irena Jankovičová (Štátny inštitút odborného vzdelávania), akad. mal. Dr. Ján Bartko a spevák skupiny Noc a deň Rasťo Kopina to v rozdeľovaní jednotlivých miest skutočne nemala ľahké. Zvlášť ak prihliadneme na ohraničený časový priestor v kombinácii so zachovaním objektivity . Udelené boli aj mimoriadne ocenenia - Módna línia mladých, Mladý dizajnér roka, Cena primátora mesta Prešov, Mimoriadna cena organizátora, Cena vedúceho odboru školstva PSK, mimoriadna cena Magdy Brellošovej a napokon za časopis Móda reve aj cena Darina Vittekovej.

Za absolútneho víťaza by sme mohli označiť Tomáša Sendiho zo Strednej odbornej školy v Hrkovciach, ktorý nám napísal veľmi pekný list. Tomáš získal za svoj model šiat nazvaný NOVOGAL - PREMENA dokonca až tri ocenenia - prvé miesto v kategórii Voľná tvorba, cenu Mladý dizajnér roka a Cenu šéfredaktorky Móda revue. Tomáš vytvoril model z kartónov na vajíčka, ktorý esteticky pretvoril do večernej róby. Nielen, že spĺňal podmienky zaradenia do kategórie voľnej tvorby, ale interpretáciou a výpovednou hodnotou svojho modelu presvedčil porotu o nároku na víťazstvo.

Tomáš o svojej škole, ktorá sa nachádza blízko mestečka Šahy, hovorí veľmi pekne. Z jeho slov cítiť blízky vzťak ako k nej, tak i ku štúdiu -  a najmä veľké uznanie voči pedagógom. Ako prišiel na nápad zhotoviť šaty zdobené kartónmi na vajíčka?  „Naša škola sa nebráni žiadnym aktivitám. Zapájame sa do rôznych projektov - zber separovaného odpadu, projekty globálneho rozvojového vzdelávania, projekty ako Človek v ohrození... Tieto aktivity nás priviedli k druhotnému využitiu odpadových surovín a snažili sme sa ich zakomponovať do našich modelov. Neobyčajná tvárnosť vajíčkových kartónov, ktoré moja mamička hádzala do odpadu, mi vnukla možnosť ich využitia na zhotovenie netradičných odevov a zároveň vytvoriť niečo z už raz použitého druhotného materiálu. Vedel som si v nich predstaviť na divadelnom javisku Popolušku, kráľovnú otrokov, či iné herecké postavy. Môj nápad odbornými radami podporila pani učiteľka i majsterka a ja som tak mohol vymýšľať a navrhovať. Kovové časti a drôty mi pomáhal vytvárať pán Konc, náš mechanik. V našej škole to tak chodí, dobrý nápad podporia všetci a ochotne pomôžu. Atmosféra malej súdržnej školy je úžasná.", hovorí Tomáš.

Tomáš sa vzdeláva v odbore krajčír, no už od prvého ročníka sa venuje aj modelingu a oslovilo ho tiež navrhovanie. „Na podnet učiteľky odborných predmetov pani Villámovej a majsterky odborného výcviku pani Szarkovej som začal šiť modely na iných žiakov. Neskôr som sa odvážil aj niečo sám navrhnúť a zhotoviť a pochvaly pedagógov ma povzbudili k ďalšej tvorivosti," dodáva.

Držíme Tomášovi do budúcnosti palce a veríme, že organizátorovi sa ani v ďalších rokoch nepostaví do cesty nič, čo by ho mohlo odradiť od usporiadania súťaže Módna línia mladých a ona zostane dejiskom objavovania nádejných talentov. 

 

Prešov/Darina Vitteková

Foto SOŠP Prešov

 

Zoznam víťazov nájdete tu. 

 

 

<<1>>

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly