Expo riva 2020


Anni di moda Italiana 

„Zbožňujem svoju prácu a cítim sa plne realizovaný v tom, čo robím. Som presvedčený, že predovšetkým v posledných rokoch talianski návrhári pomohli dať svetu výrazne seriózny a pracovne pozitívny imidž". Tieto slová známeho talianskeho návrhára Gianniho Versaceho asi najviac vystihujú, kam sa talianska móda za 50 rokov svojej existencie dostala. Postavila sa na prvú priečku svetového dizajnérstva hneď vedľa francúzskej, s ktorou v pozitívnom slova zmysle „bojuje" o svetové prvenstvo.

 

V rámci talianskeho festivalu pod názvom Dolce Vitaj sa v bratislavskom Pállfyho paláci od polovice júna až do 29. augusta koná výstava „50 rokov talianskej módy", ktorej cieľom je ponúknuť slovenskému návštevníkovi prierez dizajnérskym odevným umením piatich desaťročí.

Vystavené modely sú svedkami životných príbehov ako samotných návrhárov, tak aj známych modeliek a herečiek, ktoré ich predvádzali, alebo pre ktoré boli určené. Rovnako dokumentujú významné udalosti, pri ktorých sa predvádzali a pripomínajú nám aj nezabudnuteľné talianske filmy päťdesiatych až deväťdesiatych rokov minulého storočia. Počas päťdesiatich rokov uzrelo svetlo sveta neuveriteľných 46 návrhárskych mien, ktoré významnou mierou ovplyvnili svetovú módu, ovplyvnili kultúru odievania a podpísali sa kreativitou aj remeselnou zručnosťou pod značku Made in Italy, couteriérov aj tvorcov Pręt á Porter. Výstava putuje po svetových metropolách už od roku 1998 a časom bola doplnená tak, aby poskytla skutočne čo najúplnejší prehľad.

Šaty zo strieborného hodvábneho saténu vytvoril Emilio Federico Schuberth v roku 1950 pre Ginu Lollobrigidu a sú zaradené do kategórie La moda italiana (l. zväzok).

<<1>>

Šaty boli v roku 1956 vytvorené v módnom dome Gattinoni pre nezabudnuteľnú Audrey Hepburn do filmu Vojna a mier. Módnemu domu Gattioni vyniesli nomináciu na Oscara za kostýmy.

<<2>>

V rokoch 1964/65 mala herečka Claudia Cardinale oblečenú pyžamu Palazzo pri nakrúcaní filmu Ružový panter. Navrhla ju princezná ruského pôvodu Irena Galicyna.

<<3>>

Lancetti vytvoril v 90. rokoch zaujímavé, Picassom inšpirované večerné šaty s dlhou saténovou sukňou z pestrých kosoštvorcov.

<<4>>

 

Tieto mená dopĺňajú ďalší velikáni talianskej módy ako Brioni, Giorgio Armani, Roberto Cavalli, Enrico Coveri, Dolce & Gabbana, Fendi, Ferragamo, Gherardini, La Perla, Max Mara, Trussardi, Versace, či Valentino. Pre priaznivcov módy je výstava lahôdkou, ktorá sa tak skoro opakovať zrejme nebude.

 

 

 

 

Bratislava/Darina Vitteková

Zdroj popisov a foto archív redakcie

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly