Expo riva 2020


Topánky idú novou cestou 

Tak ako sa dejú zmeny vo svete, končí jedna éra a začína druhá, tak prichádza aj do módy obuvi na jesennú a zimnú sezónu 2010-2011 čas na nový začiatok. Nastupujú čisté a ostré tvary a retro vplyvy sú odsunuté na vedľajšiu koľaj. Najvýznamnejšou vlastnosťou topánok sa stane schopnosť výpovede jej konečného vzhľadu.

 

Dizajn aj materiály sa orientujú na skutočné potreby spotrebiteľa a kľúčovými slovami sa v kolekciách stali inovácia, individualita a stabilita. Podrážka a forma budú garantovať potrebnú pevnosť. Podrážky pri klasických typoch sú bežnej hrúbky, trendová obuv si zas vybrala hrubšie, navyše zdôraznené kontrastnou farebnosťou.

V centre pozornosti sú matné, suché a drsné materiály. Favoritmi sú mäkké velúry a nubuk skoro výlučne s mimoriadnymi finálnymi alebo starobylými efektmi. Práve zmienený nubuk sa pre docielenie autentického vzhľadu bude často mazať, olejovať, či voskovať. Potrebu tepla a pohodlia poskytnú kožušiny, srsti a pravé obojstranné materiály. Rustikálny vzhľad nových modelov zas podčiarknu pleteniny, tvíd alebo filcové vsadenia. Hladká koža bude pôsobiť živým dojmom a pôsobivá kresba zas podčiarkne prirodzený vzhľad, kým ženskú erotiku a príťažlivosť rockových hviezd vyjadrí čierna, ľahko lesklá napa.

Farebnosť bude v zime mierna, posunutá skôr do červenkastých nuáns. Nočnú modrú, čiernu a jej blízke odtiene, tmavú fialovú, antracitovú a hlbokú zelenú pre zmenu presvetlí metalický lesk. Vínová červená, zimná tyrkysová a olivová vytvoria so strednými odtieňmi hnedej pôsobivý mix.

(Ne)farebnosť oživia efektné, hoci často aj nefunkčné detaily vo forme praciek, nitov, množstva spôn, strapcov, výšiviek a dokonca mašličiek.

Do zimy vstúpime zaoblenými formami. Ľahko ohnuté podrážky so špicami mierne dohora dajú čižmám aj čižmičkám pevný vzhľad. Zoštíhlené špicaté podošvy budú pre zmenu predstavovať spojenie klasiky a sexepílu. Aj v zime budú na nižších čižmičkách dominovať zvršky zosunuté až na priehlavok, vzhľadom pripomínajúce širokú manžetu.

Ani pánska obuv sa nezaobíde bez čižmičiek so štíhlymi podrážkami, drsných šnurovacích čižiem, alebo zaoblených cyklistických topánok. Biznis manažéri sa pravdepodobne upnú na čistý puristický štýl, pričom im vysoko leštená teľacina a zoštíhlené podrážky dodajú perfektný vzhľad. Mladšia generácia si zas nenechá ujsť možnosť širokého výberu mestských topánok s vzhľadom športovej obuvi, ktorá bude vzbudzovať pozornosť delenými strihmi.

 

Darina Vitteková

Foto archív autorky a Messe Düsseldorf/GDS/Tillmann

<<1>>

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly