Expo riva 2020


PITTI V ŠIROKÉM ZÁBĚRU 

Snaha veletržních správ posouvat termíny akcí pro módní konfekci tak, aby se konaly co možná nejdříve v časovém prostoru vymezeném výrobními a obchodními možnostmi,  je dlouhodobá. Někdy sice vítězí tradičně ustálený termín, jindy zamíchají daty vánoční svátky nebo prázdniny. Ve Florencii se  posunul termín konání veletrhů módní pánské a dámské konfekce pod souhrnným názvem Pitti hned o celý týden - do poloviny června.

 Návštěvníci museli akceptovat  nejen změněný termín, ale také novou koncepci veletrhu. Změny sice  byly pozitivní, ale z hlediska dlouhodobého trvání veletrhu působily spíš kosmeticky než výrazně. Otevřenější prostory však dokáží dobře zaretušovat místo po výrazných značkách, některé i tentokrát chyběly. Příležitost dostalo  mnoho nových vystavovatelů a atmosféra veletrhu byla živá a pracovní i přes náhlé bouřky a přívalové deště, které sice ničily výzdobu a mobilní haly, ale na druhou stranu spláchly prach a osvěžily vzduch. Italové případnou devastaci řešili s úsměvem.

Ale k veletrhu Pitti Uomo: jeho původní zaměření na tradiční pánskou módní konfekci zůstalo zachováno, posouvá se ale z oblasti přísné klasiky do odlehčené pozice casual trendů, které se  s letní sezónou stávají více uvolněné ve formě i celkovém vzhledu a skladbě oděvů. Pro jaro/léto 2011 zůstává důležitá vysoká kvalita materiálů a odlehčené, měkké zpracování oděvů novodobými konfekčními technologiemi, ovšem s odkazy na klasické krejčovské dědictví. Hra s detaily je sofistikovaná a rafinovaná. Ze vzorů převládají námořnické proužky, drobné motivy, kára a stylizované glenčeky. Nová jsou klubová saka, saka vytvořená z technických syntetických tkanin a směsí bavlna/nylon. Materiály jsou velmi lehké, často se experimentuje s finálními úpravami, které přináší novou dimenzi do vzhledu i vlastností. Barevnost se pohybuje ve dvou výrazných polohách: neutrální s důrazem na béžové, krémové a šedé odstíny a námořnickou modrou a barevné, která využívá jasné tóny.

Ve stále se rozrůstající sekci neformálních, street stylových a outdoorových oděvů se výrazně projevuje styl muže, který si libuje v komfortu, ctí sílu značek a pohybuje se v městském prostředí stejně přirozeně jako v přístavu, na cestách či na dostizích. Inspirace pro tento sektor má mnoho kořenů. Vliv  americké historie se projevuje ve stylizaci „pracovních" oděvů a v texaském vintage stylu s kovbojskými košilemi, jeans bundami a  kalhotami. Dalším zdrojem námětů jsou dobové školní  a univerzitní uniformy s piqué pletenými polokošilemi. Oděvy mají opět velmi lehké váhy a minimální objemy, často se využívají  syntetické funkční textilie. Oblast pánské módy, která se pohybuje vně světa běžných konvencí má avantgardní charakter. I do tohoto světa oděvního designu se dostává historická koloniální atmosféra s cestovatelskými zájmy a kubánské tradice se svým exotickým duchem. Oděvy mají sluncem vyšisovaný vzhled jako saka z buše, která jsou jen lehce konstruovaná. Nádherným doplňkem jsou velmi lehké kašmírové a bavlněné pleteniny v jasných barvách.

PITTI WOMAN představil i nadčasovou butikovou dámskou módu a doplňky vytvářené v malých sériích s vysokým nábojem oděvního soudobého designu. Objevilo se mnoho pletených stylizovaných kreací s náročnou drapérií, jednoduché šaty a pláště, pozoruhodně tvarovaná obuv a šperky.

Florencie zůstává stále městem módy, a to nejen v době  módních veletrhů, ale také díky akcím uměleckých škol a mnoha dalším kulturním aktivitám.

<<1>>

 

D-Club, Florencie

 

 

 

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly