Expo riva 2020


Mestské nálady 

03.jpg

Móda súčasnosti sa z veľkej časti vyvíja a odohráva v mestských aglomeráciách celého sveta. Tie spĺňajú podmienky na život širokého spektra populácie - na prácu aj relax, zábavu, šport, kultúru. Mesto ponúka všetky impulzy na módne nápady aj široký priestor na ich pôsobenie.

 

Na jar sa svet prebúdza, objavujú sa nové perspektívy, je radosť vidieť kvety a stromy. Materiály na mestské oblečenie budú chladivé, svieže, v odľahčených hmotnostiach a s rozumnými vlastnosťami a vzhľadom. Sú to často zmesi vlny, hodvábu, bavlny, ľanu, modifikované viskózy a jemné syntetiky,  tiež hladké plátna a satény, splývavé kostýmové a oblekové tkaniny, ľahké a vzdušné duble a krepy. Stretneme sa s ľahko textúrovanými štruktúrami povrchov, jemnými prúžkami a mikro vzormi, vybielenými a vyblednutými farebnými efektmi, žerzejmi, krepovými aj veľmi jemnými otvorenými pleteninami a fantazijnými čipkovými vzormi.

 

MESTO JE DOBRÝM MIESTOM PRE ŽIVOT, PRÁCU, ŠPORT A HRY

 

Mestské reflexie je skupina, ktorú charakterizuje splynutie ekológie a vedy, metalických odrazov a techno-organických zmien. Farebné kombinácie sú ako pramienky vody na ploche skla alebo odraz na kovovej stene - chladivé, ako sú tónované šedé, dotyky béžových a hnedých, fialovej, chladnej zelenej. Módne aspekty sa sústreďujú na mramorové efekty a lesk, zmesi vlny s hodvábom, špicaté chlopne, nenápadné vrecká, jemné prúžky, tenké tkaniny, rovná a hladkú „urban"siluetu.

Flóra v meste je téma, ktorá prináša do mestských kulís sviežosť a romantiku s dotykom humoru. Farebné kombinácie, ktoré sú súhrnom nálad a vôní stredných tónov ružovej, béžovej, oranžovej a svetlej fialovej, dodávajú dotyk neo-poetiky a evokujú imidž malých záhradiek v srdci veľkého mesta.

Módnymi aspektmi sú vlna - kašmír a vlna - hodváb, krepy, zrnité duble, plisovanie, či štylizované drapovanie do nových foriem.

07.jpg08-1.jpg08-2.jpg08-3.jpg08-4.jpg08-5.jpg09.jpg

Mesto a šport je skupina vyvolávajúca náladu na trávenie voľného času, túžbu na únik od práce a stresov a poskytujúca priestor na šport a hry s rodinou a priateľmi.

Materiály v tejto skupine sú prírodné aj syntetické s inovatívnymi funkciami pre aktívny šport. Sústredia sa na ľahké plsti a flanely, oprané gabardény, základné väzbové techniky, kordové typy, denimy a veľmi jemné úplety na tričká, žerzeje, vysoko termoregulačné, voduodpudivé a absorbčné textílie, rebrové tkaniny, grafické prúžky a žakárové vzory. <<2 >>

Pri vode - mnohé mestá majú svoje vodné oázy, a tu móda objavuje nové horizonty, ktoré sú inšpiráciou pre casual a relaxačné typy odevov. Farebné kombinácie sa točia okolo úzkej rady mäkkých farebných tónov, akoby opraných a vybielených morom alebo slnkom. Rumelková, lilavá, modrá farba oblohy, šedá a trávová zeleň sú vhodnými odtieňmi na casual odevy a relaxačné víkendové oblečenie. Módnymi aspektmi sú opraný vzhľad, letné melanže, jemné prúžky, jemné úplety na polokošele a tričká, pleteniny s vlastnosťami druhej kože, strečové kvality, ažúry, drobné geometrické vzory, copy. 04.jpg05-1.jpg05-2.jpg05-3.jpg05-4.jpg05-5.jpg06.jpg

Hry s grafikou sú skupinou určenou pre outdorové športy aj športové výzvy. Ich farby sú vibračné, pričom jasné farby sú tlmené lomenými bielymi tónmi vhodnými na intenzívne grafické kombinácie určené pre aktívne oblečenie s ochrannými prvkami. Módne aspekty spĺňajú denimové typy, rebrovanie, pruhy a prúžky, odľahčené plsti, golfové svetre s klasickými geometrickými námetmi, námornícke tričká, brúsené bavlny, termoregulačné a voduodpudivé textílie, vrstvené typy a žakárové drobné motívy.01.jpg02-1.jpg02-2.jpg02-3.jpg02-4.jpg02-5.jpg03.jpg

FARBY - široká škála činností je základom pre bohatú módnu paletu, ktorá predpokladá  mnoho neutrálnych, výrazných a živých odtieňov.

Béžové neutrály budú kriedové, penové, pieskové odtiene a farby drevín v jemných a stredných sýtostiach. Je možné ich „doladiť" bieleným efektom a texturáciou povrchu textílie. Majú prírodný základ a dajú sa veľmi dobre kombinovať s ostatnými skupinami farebnej palety.

Šedé odtiene so sfarbením - základ tejto skupiny je v solídnych odtieňoch minerálov, ktoré sú buď čisté alebo tónované. Inšpirácie farebných odtieňov vychádzajú z mestskej zástavby - asfaltová, bridlicová, sklo zafarbené do fialových odtieňov, oceľová a  kovová a gradujú od svetlej k tmavej sýtosti. Ich kombinačné schopnosti sú vysoké, vhodné na geometrické väzby a lesklé povrchy.

Živé tóny s eko nábojom, ktorý symbolizuje predovšetkým rad zelených a modrých odtieňov v chladnom i teplom zafarbení. Limetková, chladná modrá, vodová aj sýta zelená, tyrkysová  a námornícka modrá tvoria harmonickú paletu pre šport a mestskú módu.

Vibračná vitalita je skupinou, ktorú tvoria odtiene červeného spektra farebnosti od ružového púčika cez pleťovú, oranžovú a signálnu červenú až po cyklámenovú, ktoré sú vitálne a stimulujú kreativitu.

Móda na jar a leto 2011 nasleduje tie isté idey ako moderná vizionárska architektúra vrcholných tvorcov - Jeana Nouvela, Zahy Hadid, či Daniela Libeskinda. Je to hra s tvarmi, funkciami a hig-tech technológiami alebo materiálmi. Všetko sa navzájom ovplyvňuje a vytvára tak súčasný moderný štýl. Tvary sú geometrické, štylizované aj amorfné, proporcie vyvážené, strihy a detaily čisté a priame, pričom niekedy trochu predimenzovaná silueta vyjadruje vlastnosti konkrétnej osobnosti.

 

D-Club

Ilustračné foto a vzorkovnica archív autorky

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly