Expo riva 2020


Strašákům vstup zakázán 

Z jakýchsi nelogických nostalgických důvodů schovávám frak z první republiky. Pro tatínka byl něco jako pracovní oděv. Kvalitní vlněné materiály, kombinace matu-lesku, dokonalá krejčovina, jen na dnešní dobu poněkud ukovaná" forma, jinak vše jak má být. Je starý víc než 70 let, moli ho kupodivu neobjevili a my děti jsme ho tu tam vytáhli ze skříně, abychom ozdobily majálesový průvod, či poskytli amatérskému divadlu žádanou rekvizitu - to byla naše studentská léta.

 

A pak šel frak zase na dlouhou dobu do zapomnění. Až teď, při jakési letní zahradní párty, ho vytáhla nová generace a já se nestačím divit, jak těm rozjíveným klukům v kraťasech a džínách, tričku, či polokošilích frak krásně padne a sluší!!! Jak vznešeně se najednou nesou!

Ani oblast slavnostního a společenského pánského oděvu nezůstala stranou módního vývoje. Ten i v této oblasti volí uvolněnou cestu a příliš nectí konvence a zaběhané pořádky. To platí ale jen z části: kde je protokolárně předepsán frak, smoking, či žaket, tam musí být všechny normy dodrženy.

V úvahu pak přichází další veledůležitá životní událost - svatba, kde si míra módy a tvůrčí fantazie může popustit uzdu, ale ne moc! Trendy se přiklání k spíš zdrženlivým formám, klasické barevnosti a pohrávají si hlavně s jemnými detaily a doplňky. Sako si ponechá svou civilní štíhlou formu s lehce zdůrazněnými rameny a změny se odehrají v partii zapínání, délky saka, šířky a tvaru klop či límce. Délka saka může být prodloužená, čímž vizuálně protáhne siluetu. Zajímavé jsou typy saka zapínané na jeden knoflík, prodloužené úzké klopy se špičkami, nebo úzký šálový límec.  

Černá barva je oblíbenou klasikou, ale pro svatební akt i veselí bude vhodná i řada světlých pastelů - stříbřitá, lomená bílá, písková, dále ocelová a temně modrá barva. Aby byl oblek komfortní, budou jemné vlněné a směsové tkaniny s hedvábím, lesklou viskózou i syntetickými komponenty v té nejvyšší kvalitě. Vzory se soustředí na hru lesku a matu, jemných proužků, případně drobných geometrických žakarových motivů tón v tónu, nebo s efektem lesk-mat. Komfort zaručí i kvalitní krejčovské zpracování, založené na nových odlehčených technologiích  a dokonalém střihu. Výsledný slavnostní efekt zajistí doplňky, se kterými bude vytvořen nedílný společenský komplet - košile se vsadkami, malými nebo naopak většími límci, kravaty a vázanky s neobvyklým uzlem a sponou i vestičky či pasové šerpy. Ty budou vždy v těsném souladu se základem, nebo naopak ve výrazně odlišném charakteru, případně v harmonii s róbou partnerky.

Už jsme zde mluvili o uvolněné až ležérní pánské módě, pro niž se ustálil výraz casual. Tento trend se nevyhne ani běžnému společenskému pánskému oděvu. Znamená to perfektně zpracovaný kvalitní oblek, nejlépe v temné barevnosti se všemi módními atributy, sněhobílou košili s pod nebo předimenzovanými detaily, popřípadě i s rozhalenkou, nebo úzkou vázačkou, či dnes tolik aktuální lehkou šálkou a  rovné, nebo velmi úzké kalhoty nahrnuté na boty. Intenzivní barevný vzhled mohou vnést doplňky. Jedním z velkých módních detailů bude taky kontrastní barevná podšívka..

Avantgardní řešení se stane kreativní hrou s oděvním designem - tvary, střihy, barvou a doplňky, kdy záleží jen na osobnosti uživatele, jak neobvyklý společenský model „vynese". Tady móda neklade téměř žádné mantinely a podporuje individuální řešení. Tím však není řečeno, že by do společnosti mohl přijít strašák!

<<1>>

 

D Club, foto archív autorky, Cibeles Madrid a MBFW

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly