Expo riva 2020


Pokušenie a zmyselnosť 

Dagmar Krchová

Foto archív

Výrobu bytového textilu bez tzv. trendov si môže dovoliť len renomovaný tvorca známej značky. Ostatní vzorujú podľa informácií rôznych módnych agentúr alebo podľa svojej intuície. Farby, typy vzorovania alebo tvarové riešenia sú s konečnou platnosťou a v plnej miere zverejnené na odborných veľtrhoch. Farebnosť a smery vzorovania bytového textilu na rok 2010-11 sa tak ako každoročne prezentovali na frankfurtskom veľtrhu Heimtextil. Veľmi zaujímavú expozíciu vytvoril tím špecialistov piatich európskych štátov a Japonska pod názvom UNI (RE)VERSE (Vesmír naruby), pod ktorej hlavičkou sa zrodili štyri zaujímavé námety.

FUTURUSTIK

Tento jednoduchý rustikálny smer budúcnosti kladie dôraz na pôvodnosť. Vychádza z prírodných materiálov, váži si kvalitu, nachádza potešenie v jednoduchosti, nadčasovosti a kráse - a práve tieto vlastnosti vytvoria nový ECO LUXUS. Krásny a elegantný dojem tu vytvárajú prevažne zemité farby v kombinácii s plastickými štruktúrami a väzbami rôznorodých prírodných materiálov, ako aj rafinované motívy inšpirované koreňmi. Tie zas vzniknú použitím rôznych strapcov, plisovania a záhybov.

Charakteristickými znakmi tejto skupiny sú elastické a pokrčené efekty, opotrebovaný vzhľad a rustikálny charakter prírodných priadzí z bavlny, vlny, ľanu, hodvábu, sisalu a juty.

Farbené odtiene sa pritom nesú v znaku bielej, telovej, béžovej, lomenej vínovej, hnedej, škoricovej, marhuľovej a tmavo oceľovej.

 

TEMPTATION - POKUŠENIE A ZVÁDZANIE

Elegancia sa v tejto skupine prejaví formou nových virtuálnych námetov. Ríša snov odhaľuje novú zmyselnosť, bohaté a ozdobné materiály budú pre svoj teatrálny vzhľad skutočne neodolateľným pokušením. Túto elektronicky navrhnutú skupinu charakterizujú kontrasty, tlmený lesk a patina, inšpirácie starodávnou nádherou, renesančné vzory, hra s prúžkami, stužkami a šnúrkami.Vytvára sa tu nová digitálna klasika pre damasky, brokáty a hodvábne žakárové vzory.

Farebné odtiene: fľašková zelená, modrozelená, fialová, terakotová, medená, svetlobéžová, lipová zelená a svetlá hnedá.

 

HYPERNATURE - NADPRIRODZENOSŤ

Novodobá tematika balansuje medzi prírodou a inováciami. Výsledkom bude rafinovaná zmyselnosť, ktorá nachádza spoločného menovateľa v nových technológiách a dodá každodennému životu poéziu a rovnako prinesie do mestskej uniformity ľudskú dimenziu. Typickými znakmi tejto skupiny, nachádzajúcej inšpirácie v živote drobných organizmov ako nežne zaoblené kukly, sú funkčný dizajn, vzdušnosť a čistota. Materiály majú štruktúru tretej dimenzie a prírodný, jednoduchý a svieži dizajn dokáže navodiť pozitívne pocity príjemného života v mestských aglomeráciách.

S tým korešpondujú aj použité farebné odtiene: perlovo ružová, tmavá šedomodrá, kakaová, oranžová, svetlá zelená, stredná hnedofialová, zeleň morskej vody a tyrkysová.

 

INTUITION - INTUÍCIA

Slobodu kreatívnej tvorby tu symbolizuje energia farieb. Vo farebných blokoch s dynamickými kontrastmi sa odráža inšpirácia rôznorodými kultúrami, pracuje sa tu s kúzlom jednoduchosti a funkcie. Veď otvoriť sa novému multikultúrnemu svetu znamená nielen prekonať jazykovú bariéru, ale predovšetkým naučiť sa komunikovať. V tejto skupine sa budú prepájať nesúrodé materiály (hrubé drevo v kombinácii so syntetikou), imitácie koží, divoké geometrické vzory, hravosť motívov a objavia sa aj inšpirácie osemdesiatymi rokmi. Zdôrazňuje sa kúzlo každodenných rituálov a čo sa farebnosti týka, všetko sa nesie v odtieňoch teplej žltej, čiernej, béžovej, rumelkovej, sýtej fialovej, sýto zelenej, hnedej a výrazne modrej farby.

 

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly