Expo riva 2020


Stylu dominovali bacuľky 

Lingerie Show

Brno/Darina Vitteková

Foto Jiří Zach a Vladimír Zemánek pre Veletrhy Brno a.s. a autorka

 

Veľtrh Styl, ktorý za obchodníkmi zavrel brány 26. augusta 2010 bilancoval. Rovnako bilancovali aj vystavovatelia, ktorých bolo ca o 10% menej než po iné roky. Zároveň však musíme  pripomenúť, že v stredoeurópskom priestore je to jediný veľtrh, ktorý doposiaľ prežil a v porovnaní s ostatnými, ktoré sme navštívili, si stále udržiava vysokú úroveň a  ponúka nadštandardné služby. Organizátor vyvinul veľa úsilia na to, aby zachoval tradičné sprievodné programy a poskytol obchodníkom čo najširší servis.

 

Povedzme si teda, čo zmeškali tí, ktorí sa na Styl nedostali. Tentoraz sa veľtrh zameral na často zanedbávanú ponuku nadmerných veľkostí, t. j. od 42 vyššie. Plnoštíhlych žien aj mužov stále pribúda, dokonca aj v celkom mladých vekových kategóriách a ponuka na trhu je nedostačujúca, pričom ani nespomíname jej kvality. Firiem, špecializujúcich sa na tieto veľkosti je málo a  väčšinou sa pridávajú do ponúk k normálnym veľkostiam. Za sprievodného slova odborníčky, ktorá divákom poradila zopár trikov na odpútanie pozornosti od problémových partií, v hale V predviedlo na túto tému modely zo svojich kolekcií osem značiek. Po prezretí ich ponuky sme však nútení konštatovať, že je stále veľa výrobcov, ktorí si s takýmto tovarom jednoducho nevedia dosť dobre poradiť. Hovoríme tu o „kostolných"odevoch bez nápadu a kreativity pre vekovú kategóriu od 45 rokov vyššie, nútiacich zákazníčky so zmyslom pre štýl a mladšie ročníky „baculiek"odskakovať si na pravdepodobne ešte dlhú dobu pre trendové kúsky do susedných krajín. Napriek tomu ponuka dámskych nadrozmerných odevov vysoko prevýšila ponuku pánskych. V hale V bola tiež sústredená kompletná ponuka kolekcií na leto 2011 vrátane pronto módy na zimu 2010/11.

Zostaňme ešte chvíľu v blízkosti prehliadkového móla, kde sa za veľkého záujmu konala prestížna súťaž mladých módnych návrhárov TOP STYL DESIGNER, do finále ktorej postúpilo 7 českých návrhárov aj jedna Slovenka - Annamária Kósová.

Víťazstvo udelila porota pod taktovkou prof. Josefa Ťapťucha dvojici Michala Bělíková a Anna Marešková za kolekciu  „Obsession - odev ako opona na telo".

 

Rikšou po veľtrhu

Na druhom konci haly V rozložili svoje stánky s výrazným označením zástupcovia indického textilného priemyslu a štrnásti majitelia výrobných firiem a manufaktúr. Rikše sa ukázali ako vhodná marketingová podpora a doplnková doprava po veľtrhu, ktorú si mnohí návštevníci radi vyskúšali. Textilný a odevný priemysel patrí v Indii medzi najdôležitejšie odvetvia s vysokou zamestnanosťou. To bol tiež jeden z dôvodov, aby sme zástupcovi riaditeľa pre veľtrhy a výstavy indickej asociácie pre export - AEPC  K J Marijanovi položili otázku:

S akými očakávaniami ste prišli na veľtrh a ako sa naplnili?

Indický odevný priemysel exportuje ročne tovar v hodnote 10 mil. dolárov a zamestnáva milióny zamestnancov. Naším hlavným cieľom bolo zistiť, či je na tunajších trhoch záujem o náš tovar a nájsť kontakty pre ďalšiu spoluprácu. Nemysleli sme si, že budeme uskutočňovať priamo na mieste nejaké objednávky, ale mali sme záujem nadviazať dlhodobú spoluprácu. Záujem o náš tovar prejavovali predovšetkým butiky a maloobchody, čo však nevystihuje naše požiadavky. Indickí vystavovatelia sú väčšinou majitelia manufaktúr a veľkí výrobcovia, pre ktorých nie je efektívne vyrábať po stovkách kusov. Na druhej strane sme však otvorení akýmkoľvek požiadavkám a je pre nás tiež zaujímavé začať s menšími objednávkami a postupne sa dopracovať k väčším."

 K.J. Mirijan


Veselé putovanie po farebných kobercoch

Rikšou sme sa presunuli do pavilónu P. Tam sa sústredili obuvníci a kabelkári. K obuvníkom sa išlo po červených kobercoch, k stánkom s koženou galantériou po žltých. Rovnako farebne odlíšené boli aj zóny v ostatných halách.

V hale P sa napäto očakávalo vyhlásenie výsledkov súťaže TOP MODEL, ako vždy v troch kategóriách. Hlavnú - Top Design Award za dizajn, kvalitu, vyhotovenie a cenu získala značka Paolo Santini, Top Quality Award pripadla spoločnosti NARA a do tretice Top Innovation Award za použitie inovačných materiálov a technológií získala spoločnosť V+J. 

Pavilón F prichýlil vystavovateľov so spodnou bielizňou, kde hlavnou témou troch dní boli opäť nadmerné veľkosti. Ďalšie semináre priniesli témy ako jednotné veľkostné značenie obuvi, zdravé obúvanie, tvorivá dielňa Liběny Rochovej, výstavky trendov alebo podnikateľský inkubátor pre výrobcov bižutérie pod názvom Jablonecká ulice .

Pre vystavovateľov je Styl jediná platforma prezentácie odevných a obuvných kolekcí v Čechách aj na Slovensku ponúkajúca priestor na informovanosť, komunikáciu s odborníkmi a prezentovanie sa v domácom obchodnom priestore. Usporiadateľ si dáva záležať na kvalite a pridanej hodnote služieb, čo sa prejavilo už na spomínanom farebnom odlíšení aj na väčšom počte odpočinkových a rokovacích priestorov vo všetkých pavilónoch.

05-Owersize show.jpg04-KABO show.jpg03.jpgIMG_2181 2.jpgFórum trendovIMG_2514  2.jpgJak poradit boubelce01.jpg

ATOK

Výstavy a veľtrhy

Termíny výstav a veľtrhov v najbližšom období si môžete pozrieť TU.

dolly